Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BEY SARAYI İÇİN GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA ÇAĞRI

Haber 06.04.2013 15:18 Cumartesi
Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, Tophane’deki Bey Sarayı’nın artık ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, Genelkurmay Başkanlığı’na açık çağrıda bulundu.
Bursa’nın, tarihin her döneminde çekim merkezi olduğunu belirten Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, bu topraklarda her zaman büyük işlerin yapıldığını ifade edildi. 8 bin 500 yıl öncesine ait yerleşim yerlerinin bulunduğu Bursa’nın Bitinya, Bizans ve Selçuklu devletlerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Pala, “Büyük bir coğrafyaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin temelleri de burada atıldı. Atalarımız hiçbir zaman asimilasyon yapmadı. Eğer yapsaydı Balkanlarda bu kadar topluluk çeşitliliği olmazdı. Bursa Kent Konseyi olarak şehrin konuları ve meseleleriyle yakından ilgileniyoruz. Bursa bir dünya şehri diyoruz. Bu yüzden Bursa’nın dünya şehri olması için gerekli adımlar da atılmalıdır. Bursa birçok dünya mirasını barındırıyor. Bunun başında Bursa’nın fethiyle yakından ilgili olan ‘Bey Sarayı’ gelmektedir” dedi.
Bursa Kent Konseyi Başkanı olarak Genelkurmay Başkanlığı’na ve ilgili idarelere bir çağrıda bulunan Pala, “687 yıl önce Orhan Gazi ve diğer 5 padişah tarafından kullanılan, 130 yıl başkentlik yapmış Bursa’da devletin yönetildiği Bey Sarayı hala ortada yok. Bey Sarayı, Osmanlı’nın Bursa’yı fethinden öncede bulunuyordu ve dünya mirası için önemli merkezdir. Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması için Tophane’deki Orduevi’nin başka bir yere taşınması gerekir. Artık bunun zamanı geldi ve geçiyor. Biran önce mirasın ortaya çıkarılması için Bursa’nın 687. yıldönümü münasebetiyle yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünü kutluyor, şanlı ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.