Manisa Haberleri

TKDK’DAN ÜLGEN’E ZİYARET

Haber 06.04.2013 15:22 Cumartesi
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Kamil Ülgen, denizin temizliği konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini belirterek, “Denizimiz temiz ve canlıların çeşitliliği de arttı” dedi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörü Zafer Demir, MESKİ Genel Müdürü Kamil Ülgen’i makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Özverili ve başarılı çalışmaları dolayısıyla Ülgen’e teşekkür eden Demir, MESKİ'nin yaptığı yaptırımlar sayesinde kentin çehresinin değiştiğini ifade etti. Ülgen’e, TKDK hakkında bilgi veren Demir, TKDK’nın Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile sağlanan kaynakların kırsal kalkınma programlarında uygulanmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirdiğini söyledi. Mersin’de 2012 yılında faaliyete başladıklarını kaydeden Demir, “Mersinimiz için ilk başvuru çağrısı açılmıştır. Bu kapsamda 14 proje incelemeleri devam etmekte olup sonuçlanma aşamasına gelinmiştir. Gerek tüzel kişiler, gerekse gerçek kişiler tarafından İl Koordinatörlüğü’ne sunulacak başvurular kapsamındaki yatırımların uygun harcama tutarı 5 bin-3 milyon Euro aralığında olabilecek ve başvuru sahipleri yüzde 50 ile yüzde 65 aralığında hibe alma imkanına sahip olacak. Yatırımcıya sağlanan hibe tutarının yüzde 75‘i AB bütçesinden, yüzde 25’i de Türkiye bütçesinden sağlanan katkı ile karşılanıyor. Yatırımcıları kurumuza bekliyoruz” dedi.
MESKİ Genel müdürü Ülgen de kurumların ortak çalışmalarının önemine değinerek, Mersin’de görev yapan kurum, kuruluş ve derneklerin, yaptıkları faaliyetler ile toplumun ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştıklarını dile getirdi. Yapılan her türlü çalışmanın bir koordinasyon ve istişare içerisinde yürütülmesinin Mersin’e yansımalarının da olumlu olacağını vurgulayan Ülgen, Mersin’in TKDK’nın kurulu olduğu 42 ilin içine girmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Verilen desteklerin karşılıksız olmasının daha da önemli olduğunu belirten Ülgen, “Burada buna vesile olanlara çok teşekkür ederiz. Bir Mersinli olarak da en iyi şekilde size destek olmak artık görevimiz. Dallar çok geniş ama örneğin deniz ürünleri konusunda bize düşen görev denizin temizliliğidir. Denizimiz temiz, canlıların çeşitliliği arttı, daha da artmaktadır. Bunun yanında Mersin'in turizm alanında başlattığı atakta da önemli bir görev üstlendiğimizi düşünüyorum. Mersin'imizin Türkiye'de ve dünyada tanıtılmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Denizimizin temizliği konusunda üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Sağlık Müdürlüğümüzün deniz suyu tahlil sonuçlarına göre başarılı olduğumuzu görmekten de çok mutluyuz. Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi'nin yapılması ile kentimiz turizm alanında MESKİ Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları sonucu daha güzel bir vizyon kazandı” diye konuştu.