Manisa Haberleri

3. ULUSLARARASI STORYTELLİNG KONFERANSI İHLAS KOLEJİ’NDE DÜZENLENİYOR

Haber 06.04.2013 15:27 Cumartesi
İhlas Koleji tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Storytelling Konferansı, dünyaca ünlü konukların katılımı ile başladı.
İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü’nün ev sahipliği yaptığı ve rezervasyonların günler öncesinden dolduğu konferansa ilgi yoğun oldu. Yerli ve yabancı birçok eğitimci konferansı takip etti. Konferansın sunuculuğunu İhlas Koleji İngilizce öğretmenlerinden Rachel Webster üstlenirken, yine İhlas Koleji İngilizce öğretmenlerinden Mustafa Kencesoy da açılışta bir şarkı seslendirdi. Konferansın ilk bölümünde Diane Ferlatte, Rukiye Şahin, Alec Williams ve Jane Cadwaller sahne aldı. Konferansın ilk konuşmacısı olan dünyaca ünlü storyteller Diane Ferlatte, enerjisiyle izleyenleri kendisine hayran bıraktı. 2008 yılında Grammy ödüllerine de aday gösterilen Ferlatte, anlattığı hikayeler kadar sesiyle de büyüledi.
İhlas Koleji’nde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Rukiye Şahin, sunumunda storytelling’in (hikaye anlatımı) öğretmenlik hayatını nasıl değiştirdiğini anlattı. Hikaye anlatımı ile çocuklara daha yakın olabildiğini söyleyen Şahin, bu sayede çocukların daha iyi öğrendiklerini videolar eşliğinde gösterdi.
Jane Cadwaller da, İtalyanca ve İngilizce bir sunum gerçekleştirdi. İhlas Koleji öğrencilerinin de yer aldığı salonda gösterisini izleyenlerle birlikte gerçekleştiren Cadwaller, gösterisinin sonunda konferansı düzenleyenlere teşekkür etti. Bu yıl ilk kez konferansa katılan Alec Williams ise, doğadan ilham alarak anlattığı hikayelerle ilgi çekti. Hikaye kitaplarındaki karakterleri seslendiren Williams, keyifli bir sunum gerçekleştirdi.
“Yetenek Sizsiniz” isimli yarışma programıyla tüm Türkiye’nin tanıdığı bir isim haline gelen Veysel Çelikdemir konferansa renk katan isimlerden biri oldu. Kumla yaptığı şahane gösterisi ilgiyle izlenen Çelikdemir, dakikalarca alkışlandı.
Konferansın ikinci bölümünde sırasıyla Jan Blake, Nina Prentice, Mustafa Kencesoy, Salih Memecan ve Kevin Locke sahnede performanslarını sergileyecekler. Konferans boyunca birçok yayınevi açılan stantlarda ürünlerini sergileme fırsatı buldular.