Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

SARIKAMIŞ BELEDİYESİ’NDEN ’EKMEK İSRAFINI ÖNLEME KAMPANYASI’NA DESTEK

Haber 06.04.2013 15:34 Cumartesi
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Erzurum Şube Müdürü Necati Temir, Sarıkamış ilçesi Belediye Başkanı İlhan Özbilen’i makamında ziyaret etti.
Belediye Başkanı İlhan Özbilen, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” kapsamında kendisini ziyaret eden TMO Erzurum Şube Müdürü Necati Temir’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine teşekkür etti.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmek israfını önlemek amacıyla Türkiye genelinde başlatmış olduğu kampanyayı Sarıkamış Belediyesi olarak desteklediklerini belirten Başkan Özbilen, “Ekmeği israf etmenin dinimizce de günah olduğunu biliyoruz. Zengin fakir ayrımı yapmadan tüm sofraların vazgeçilmezi olarak fazladan satın alınan, daha sonra tüketilemediği için bir kısmı çöpe atılan ekmeğin israfının önüne geçmek için gerekli duyarlılığı göstermemiz gerekiyor. Dünya da milyonlarca aç insan varken sofralarımızın vazgeçilmezi ekmeği, çöplerde görmek bizlere acı veriyor” dedi.
Ekmek israfının önlenmesinin toplumsal duyarlılığın ve sosyal sorumluluğun gereği olduğunu ifade eden Başkan Özbilen, “Tüm insanlığın temel besin ihtiyacı ve sofraların baş tacı olan ekmeğin israf edilmesi üzüntü vericidir. İsraf edilen sadece ekmek değil, çiftçinin emeği, alın teri, milli servetimiz ve dünyadaki aç insanların haklarıdır. İnsanoğlunun en fazla tükettiği gıda ürünlerinin başında şüphesiz ekmek gelmektedir. Alın terini, emeği, paylaşmayı ve bereketi ifade eden ekmeğe saygı gösterdiğimiz gibi, onun israf edilmesinin üzüntüsünü de hepimiz hissederiz. Çünkü bizim ecdadımız, zengin de olsa, fakir de olsa ekmeğe bir gıda maddesi olarak değil, bir nimet olarak bakmış ve ona her türlü saygıyı göstermiştir. Bu bağlamda ekmek israfının önlenmesi için başlatılan kampanyayı oldukça anlamlı buluyorum. Biz, yerde gördüğümüz ekmeği alıp öptükten sonra alnımıza koyan ve onu itinayla insanların üzerine basmayacakları şekilde bir duvar üstüne koyan duyarlı bir toplumun mensuplarıyız. Zengin yoksul ayrımı olmaksızın her sofranın baş tacı olan ekmeğin bereketine ve kutsiyetine inanırız” diye konuştu.
TMO Erzurum Şube Müdürü Necati Temir ise, kurumlarının ana görevinin hububat piyasalarının düzenlenmesini sağladığını ve ekmeğin de hububatın temel öznesi olduğunu belirterek, “Temir, “Üretilen ekmeğin önemli bir kısmı ne yazık ki, gıda olarak tüketilmeyip, çöpe atılmakta ya da hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Yüz milyonlarca insanın aç uyuduğu ve açlıktan hayatını kaybettiği bir dünyada ekmeğin çöpe atılması, israf edilmesi yürek yaralayan bir olgudur. TMO, görevi itibariyle üretici ve tüketiciyi koruyacak piyasa tedbirleri almaya devam ederken, sosyal bir yara olarak gördüğü ve boyutu gittikçe artan ekmek israfı konusunu da toplumumuzun gündemine taşımak, duyarlılık yaratmak ve ekmek israfını azaltmak üzere bir kampanya başlatmaya karar vermiştir. Yıl boyu sürecek ekmek israfını önleme kampanyasının bireysel ve toplumsal duyarlılığın oluşmasına katkı sağlamasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.