Manisa Haberleri

AĞRI’DA İMAM HATİP LİSELERİ ARASI ’4. ARAPÇA BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMALARI’

Haber 06.04.2013 15:37 Cumartesi
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nce düzenlenip Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen İmam Hatip Liseleri arası “4. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları”nın il elemeleri yapıldı.
Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan yarışmaya, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Bilen, İl Müftü Yardımcısı Şevket Dilmaç, şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.
Kur-an’ı Kerim tilavetiyle başlanan yarışmada konuşan Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Arapça’nın günümüzde 25 Arap ülkesinde yaklaşık 350 milyonun konuştuğu bir dil olduğunu söyledi. Bütün Müslümanlar için önemli bir dil olduğunu belirten Başak, ”Çünkü Arapça Kur’an’ın, Hz. Peygamberin, Ashab-ı güzinin, ecdadımızın bize bıraktığı kültür mirası olan eserlerin ve tüm Müslümanların ortak dilidir. Ayrıca Arapça mensubiyetleri farklı Müslüman ülkelerin ortak dili olması, Ortadoğu, Afrika gibi stratejik öneme haiz bir bölgenin dili olması dolayısıyla Müslüman olmayan haklar tarafından da öğrenilmek için çaba sarf edilen bir dildir. Bu sebeple günümüzde Arapça her geçen gün tıpkı geçmişte olduğu gibi bir dünya dili olma yolunda hızla ilerlemektedir. Arapçanın dini kültürel siyasi ve ekonomik nedenlerle önem kazanması Arapça öğrenimine olan ilgiyi dünyanın dört bir yanında artırmaktadır” dedi.
Ülkede son yıllarda özellikle Ortadoğu ve Afrika’ya yönelik dış siyasetteki açılımları, Arapça bilen nitelikli personel ihtiyacını da beraberinde getirdiğini ifade eden Başak, “Bakanlığımız bu amaç doğrultusunda son yıllarda çeşitli adımlar atmıştır. Örneğin önceleri sadece İmam Hatip Liselerimizde öğretilen Arapça artık diğer türdeki liselerimizde de seçmeli ders haline getirilmiştir. Bu sayede ortak değerlere sahip Müslüman halkların birbirleriyle iletişimi ve kaynaşması daha kolay olacaktır. Yine bunun içindir ki bakanlığımız bu alanda son derece hayati öneme haiz imam hatip liselerimize yeni bir vizyon daha kazandırmış. Uluslar arası İmam Hatip Liseleri açmıştır. Pek çok Müslüman ülkesinde bu liselerimize gelen öğrenciler, bizdeki İmam Hatip Lisesi müfredatını öğrendikten sonra kendi ülkelerine geri dönüp adeta kendi okullarında, kendi nesillerini yetiştireceklerdir. Bunlar dikkatlerden kaçmaması gereken son yıllardaki önemli gelişmelerdir. Tüm bu saydığım gerekçelerden dolayı ümmetin dili olan Arapça ve Arapça öğretimi İslam aleminin yeniden toparlanması, ihyası için son derece önemlidir. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları da böylesine büyük öneme haiz bir dilin öğrenimine ilgiyi artırmak, bu dili sürekli gündemde tutmak gibi amaçlara matuf olarak düzenlenmektedir” şeklinde konuştu.
Arapça bilgi, şiir okuma ve musiki olmak üzere 3 dalda yapılan yarışmalar sonunda bilgi dalında Ağrı Anadolu İmam Hatip Lisesi, şiir dalında Patnos İmam Hatip Lisesi ve musiki dalında da Tutak İmam Hatip Lisesi birinci oldu. İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, birinci olan öğrencilere ve katılımcılara çeşitli ödül ve hediyeler verdi. Dereceye giren öğrenciler 27 Nisan 2013 tarihinde Kars’ta yapılacak bölge elemelerinde Ağrı’yı temsil edecek.