Manisa Haberleri

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ GÜMÜŞHANE’DE

Haber 06.04.2013 15:52 Cumartesi
Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesine 10 yıldan beri çok büyük bir çaba ve katkı konulduğunu belirterek “Tabi ki bu büyüme yalnızca iktisadıyla, ekonomisiyle, siyasetiyle ve yönetimiyle değil, aynı zamanda beyniyle, zihniyle, kalbiyle, sağduyusuyla, sezgileriyle bir büyüme. Yani Türkiye’de yaşanan büyüme obez bir büyüme değil" dedi.
Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen Gümüşhane 2. İktisat Kongresi'ne katıldı.
Türkiye’deki büyüme ve değişimin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yıldız, “Çünkü Türkiye değişirken büyüyen, aynı zamanda büyürken de o değişimi yönetmek durumunda kalan bir ülkedir. Ve doğruları yapmak durumunda. Şuana kadar bizden önceki iktidarlar döneminde yapılan yanlışların gerek telafi edilmesi, doğruların üzerine de daha fazla doğru eklenmesi açısından da bu uygun olacaktır. Doğruyu yapmaya borçlu olanlar yalnızca bu ülkeyi yöneten iktidar partileri değil aynı zamanda akademisyenler, sivil toplum örgütleri, toplumun dinamikleri. Her türlü yasama, yürütme ve yargı organlarıyla beraber bir uzlaşı kültüründe yapılan işlemledir. Türkiye bunu yakalamak zorundadır ve şuana kadar yapılanlar halkımızın, milletimizin tercihlerine konan her türlü vesayetin ortadan kalkması ile beraber inşallah daha da fazla rayına oturmaktadır” diye konuştu.
Dünyada ciddi bir ekonomik kriz olduğunu, şirketlerin yanında ülkelerin bile çok ciddi sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Bakan Yıldız, “Ülkeler iflasın eşiğindedirler ama Türkiye buna rağmen büyümesini devam ettiriyor” tespitinde bulundu. Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesine 10 yıldan beri çok büyük bir çaba ve katkı konulduğunu dile getiren Bakan Yıldız, “Tabi ki bu büyüme yalnızca iktisadıyla, ekonomisiyle, siyasetiyle ve yönetimiyle değil, aynı zamanda beyniyle, zihniyle, kalbiyle, sağduyusuyla, sezgileriyle bir büyüme. Yani Türkiye’de yaşanan büyüme obez bir büyüme değil. Gittiğimiz uluslararası toplantılarda bizim söylediğimiz rakamların tekrar edilmesini isteyerek ‘yanlışlık yok değil mi?’ diyorlar. Çünkü kendi ülkelerinin 6-7 yıllık büyüme oranlarını bir yıl içerisinde gerçekleştiren bir Türkiye’den bahsediyoruz” şeklinde konuştu.
“60 MİLYAR DOLARLIK ENERJİ İTHALATININ 36 MİLYAR DOLARI BİNEK ARAÇLARDAN KAYNAKLANIYOR”
Türkiye’nin 60 milyar dolarlık enerji ithalat rakamlarından şikayet edildiğini fakat bunun 36 milyar dolarının binek araçlardan kaynaklandığının gözden kaçırıldığını ifade eden Bakan Yıldız, “Külfetinden şikayet ederken, nimetinden faydalanırken, bunların hepsini doğru yerlere koymak zorundayız. Bizler 10 yıllık iktidarımızla beraber refah seviyesini geri dönülmeksizin daima ileriye dönük çalışmalarla artırmak durumundayız” dedi.
Konuşmasında son olarak Gümüşhane'nin enerji noktasında tükettiğinden daha fazla üreten bir il olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, MTA’nın burada bir irtibat noktasının olmasının kamuoyu tarafından istendiğini belirterek, “Türkiye’de üretilen altının yaklaşık 5’te biri Gümüşhane’de üretiliyor. Ülke genelinde yaklaşık 25-30 ton üretiyoruz ve önümüzdeki yıl 36 tona çıkaracağız. Bu yüzden bizde MTA’nın adı ne olursa olsun böyle bir irtibat noktasının Gümüşhane’de oluşmasının doğru olacağını söyledik” ifadelerini kullandı.