Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

ADANA’DA PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI HEYECANI

Haber 06.04.2013 15:58 Cumartesi
Adana, 12 Nisan’da başlayacak olan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’na ev sahipliği yapacak.
Türkiye’nin ilk karnavalı olma özelliğine sahip olan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’ bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla halka tanıtıldı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, karnaval ile Adana’nın marka değerini arttırmayı ve tanıtımına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Coş, kentin gelişimi için çalıştıklarını ifade ederek, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza kadar ulaşan ve onun da talimat buyurdukları Adana’nın aslında hak etmediği o yanlış anlaşılmalara müsait imajının, gerçek haline dönüştürülmesi, yani daha olumlu, daha nispet bir hale dönüştürülmesi için hep beraber bir adım daha atalım. Bu karnaval vasıtasıyla Adana insanının barışçıl yönünün, dostluğa önem veren yanının ortaya çıkmasına vesile olalım” dedi.
Adana’nın kültür ve turizm yönünden hak ettiği yere ulaşması için bir araya geldiklerini vurgulayan Coş, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan karnavalın geleneksel hale gelmesini umduklarını söyledi.
Coş, karnavalı kolektif anlayışla, dayanışma içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüklerini ifade ederek, şunları söyledi:
“Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’in de bu çalışmalarımızı desteklediğini ve eğer bir engel olmazsa bu karnavala kendisinin de teşrif etmek istediğini, bizlerle birlikte olmak istediğini biliyoruz. Bu etkinlik belki beklediğimiz gibi olmaz ama kartopu gibi, önce başlayıp sonra çığ haline dönüşebilecek ve büyük bir kültür ve turizm hareketi olacak bir faaliyet. O yüzden çok önemsiyoruz. İnşallah iç ve dış turizm boyutunun da günden güne artacağını değerlendiriyoruz. Çok büyük bir bütçemiz yok. Çeşitli kişi ve kurumların yapılacak işlerden kendilerine bazı görevleri üstlenmeleriyle ortaya çıkan bir faaliyet ve toplam bütün kişi ve kurumların yapacağı katkıların toplamıyla elde edilecek.”
Toyota Türkiye Ceo’su Ali Haydar Bozkurt da 16 bin 500 çocuğun yapacağı ‘Sevgi’ ve ‘Barış’ temalı resimlerin bir araya getirilip, tek bir resim elde edileceğini ve Guinnes rekor denemesi yapılacağını vurguladı. Rekor denemesinin dünya televizyonlarında ilgi uyandıracağını tahmin ettiğini kaydeden Bozkurt, “Bütün hazırlıklar yapıldı. Guinness hakemi geliyor. Çalışma planlandığı şekilde sonuçlandırıldığında bir dünya rekorumuz olacak. Onu şu an kesin gözüyle görebiliyorum” dedi.
Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk ise ekonomide, sanayide, ticarette, kültür ve sanatta Türkiye’nin dünyaya tanıtımını sağlayan isimlerin Adana merkezli olduğunu kaydederek, “Bu karnaval Türkiye’nin ilk karnavalı, bu karnaval Adana halkının karnavalı. Bu zamana kadar Adana’da yapılmış etkinliklerin katılımından çok daha fazla bir katılım göreceksiniz” dedi.