Manisa Haberleri

CHP’Lİ TEZCAN: ’BİZ TÜRKİYE’DE TERÖRÜN SONA ERMESİNİ İSTİYORUZ’

Haber 06.04.2013 16:01 Cumartesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Türkiye’de terörün sona ermesini istediklerini ancak terör örgütünü meşrulaştıran bir süreci doğru bulmadıklarını söyledi.
Ordu’da bir otelde düzenlenen CHP İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Kurulu Toplantısı’na CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın, Bülent Tezcan, CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, İl Başkanı Osman Güngör, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Toplantı öncesinde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan basın toplantısı düzenledi. Tezcan, “Biz Türkiye’de terörün sona ermesini istiyoruz. Türkiye, ‘terörle mücadele ediyorum, barışı getireceğim’ maskesi altında Türkiye’nin ulusal bütünlüğünü, üniter yapısını tehlikeye düşürecek, Türkiye’de çok uluslu devlet oluşturma projesinin hazırlığını yapacak, bunu meşrulaştıracak hiçbir adımı doğru bulmuyoruz. ‘Barışı elde edelim’ kisvesi adı altında terör örgütünü meşrulaştıran bir süreci doğru bulmuyoruz. Türkiye’nin demokrasiye, özgürlüklere, insan haklarına, temel hak ve özgürlükleri genişleten bir sürece ihtiyacı vardır. CHP tarihinden bu yana anlayışın temsilcisi olmuştur ama Türkiye’de devleti ve milleti teröre teslim edecek pazarlıklara da bu ülkeyi kurban etmeyeceğiz” dedi.
AK Parti’nin Ordu’yu büyükşehir yapma nedeninin Ordu Belediye Başkanlığı’nı almak olduğunu savunan Tezcan, “Ordu son dönemde iktidarın bir el çabukluğu ile Büyükşehir çerçevesinde bir kanun değişikliği yapıldı ve önümüzdeki seçimlere büyükşehir olarak girecek. Bu sürece köyleri de katarak, AKP alamayacağı Ordu Belediye Başkanlığı’nı ‘nasıl alırım’ diye oyun yapma peşine girdi. Bu hesaba düştü. Hevesi kursağında kalacak. Bu hesabı tutmayacak” diye konuştu.
Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise, Türkiye’yi başkanlık sistemine ve eyalet sistemine taşımayı amaçlayan bir içeriğin Büyükşehir Yasası’nda olduğunu ileri sürdü. Günaydın, “AK Parti, başkanlık sistemi önerisini Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na bildirmiş bulunuyor. Başbakan bir eyalet sistemini istediğini de gazetelere verdiği beyanla ifade etmiş bulunuyor. 6360 sayılı Büyükşehir Yasası, TBMM’ye verilen önerge ve Başbakan’ın sözlerinde de somutlaştığı üzere Türkiye’yi başkanlık sistemine ve eyalet sistemine taşımayı amaçlayan bir içeriğe de sahiptir. Zaman bize bunu göstermiştir” şeklinde konuştu.
Ordu’nun büyükşehir olmasını çoktan hak ettiğini vurgulayan Günaydın, şöyle konuştu:
“30 Mart 2014 tarihi itibariyle Ordu büyükşehir olacaktır. 750 bin nüfusu aştığı için bir kanun değişikliği ile Ordu bu statüye dahil edilmiştir. Ordu milletvekilimiz de bu kanun teklifinin altına imzasını atmıştır. Biz Ordu’nun büyükşehir olmasını çoktan hak ettiğini düşünüyoruz. Ordu, Karadeniz’de kültürüyle, doğasıyla, insanıyla, ürettikleriyle gerçekten kentleşme aşamasında önemli mesafeler elde etmiş bir ildir. Büyükşehir Yasası’nın içerisinde uygun olmayan içerikleri de bütün samimiyet ile açıklamak gerekir. Ordu’da artık il genel meclisi üyeliği seçimi yapılmayacak. İl özel idarelerinde valinin karşısında halkın iradesini temsil eden, il genel meclisi üyeleri varlığıdır. Ordulular hangi partiye oy verirlerse versinler kendi düşüncelerine uygun bir il genel meclisi üyesi seçerler ve bunu meclise gönderirlerdi. Bunlar da halkın iradesini il özel idaresi bütçesine ve uygulamalarına yansıtırlardı. Artık böyle olmayacaktır. Artık il özel idaresi, il genel meclisi olmayacak ve vali bütün bunları yatırım izleme ve koordinasyon merkezi altında denetleyecek idare edecek. Bu yapının uygun olmadığının bir defa daha altını çizelim. Ordu’da belde belediyeleri kapatılıyor. Nüfusu ne olursa olsun, başarılı beldeler de belediyelerini kaybediyorlar. Bunu yaparken de kimse kendi halkına sormuyor. O beldelerin sahibi orada yaşayanlardır. CHP iktidarında bu kapanan beldeler tekrar açılacaktır. 30 Mart tarihi itibariyle Ordu’da hiç köy kalmayacak, köyler mahallelere dönüşecektir. Biz bunların halkın yararına olmayacağını düşünüyor ve söylüyoruz.”
Konuşmaların ardından İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda Büyükşehir Yasası, Anayasa değişikliği ve kapatılan belde belediyeleri görüşüldü.