Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

GAZİANTEP’TE OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ AÇILDI

Haber 06.04.2013 16:09 Cumartesi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi Bey Mahallesi’nde yapılan Oyun ve Oyuncak Müzesi, düzenlenen törenle açıldı.
Müzenin açılış törenine Gaziantep Valisi Erdal Ata, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şahinbey ve Şehitkamil Kaymakamları, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çok sayıda çocuk ve aileleri katıldı. Vali Erdal Ata yaptığı konuşmada, “Belediyelerimizin yaptıkları faaliyetlerle bizim yaşamımızı kolaylaştırmaları için çok önemli aktiviteleri var. Ama Gaziantep’teki belediyelerimiz diğer yerlerde gördüğümüz belediyelerden çok farklı. Özellikle kendilerine Belediye Yasası ile verilmiş asli görevlerinin yanı sıra kültür faaliyetlerine de çok önem veriyorlar. İşte birazdan açacağımız müze de bunun bir eseri. Gaziantep, müze sayısı anlamında ülkemizde ilk 4 il arasında yer alıyor. Ülkemizdeki 4. oyuncak müzesinin ilimizde açılıyor olması çocuklarımız için sevindirici bir olaydır. Belediyelerimiz bir yandan bu tür çalışmalara destek verirken, diğer taraftan da tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çok büyük faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bugüne kadar çeşitli ilçelerde kaymakamlık ve illerde valilik yaptım ama tarihine ve kültürüne sahip çıkan bir il görmedim. Bu nedenle Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza hasleten kutluyor ve tebrik ediyorum. Birçok yerde bırakın onları korumayı, restore etmeyi, topluma kazandırmayı, belediyelerin elleri ile tarihi eserlerin yok edildiğini görüyoruz. Gaziantep’te bunların korunması, gün ışığına çıkarılması, ilimizde turizme de çok büyük katkılar olduğu muhakkaktır. Gaziantep bugün bir sanayi kenti ama öbür taraftan da bir turizm kenti olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Her yıl binlerce turistin kentimize gelmesi, belediyelerimizin ve diğer kurumlarımızın yaptıkları etkinlikler sayesinde olduğunu düşünüyorum. Müzenin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
“GAZİANTEP KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA ÖRNEK BİR İL”
Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan ise, “Bu mekan belki çocuklar için açılıyor ama biz de burayı görünce bir anlamda çocukluğumuza dönüyor, çocuklaşıyoruz. Gaziantep kentleşme adına büyük bir gelişme yaşayan bir kentimiz. Anadolu kentleri arasında kendi kaynakları ve girişimciliği ile gelişimini gerçekleştirmiş nadir illerimizden birisi. Onun yanında kültür ve sanat alanında yaptığı yatırımlarla da Anadolu’da örnek bir il. Bugün sayıları 12’yi bulan müzeleri ile Anadolu’da İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerden sonra açılan müzelerle 4. sırada yer alıyor. Çocuk müzesi kavramı son 50 yılda büyük bir gelişme gösterdi. Bugün Avrupa’da 400’e yakın oyuncak ve çocuk müzesi var. İstanbul, Antalya ve İzmir’den sonra Gaziantep’te de bu anlamda bir açılışa memnuniyetle şahit oluyoruz. Sayın Başkanımızın dediği gibi çocuklara yapılan yatırım en iyi yatırımdır. Zeugma Mozaik Müzemiz başta olmak üzere Gaziantep’i 2 gündür karış karış gezdim. Yer altı ve yer üstündeki potansiyeline baktığımız zaman bu kadar müzenin Gaziantep için az olduğunu söylemek yanlış olmaz. Antep’in gösterdiği bu performansın diğer illere de örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, “Bugün çok mutluyuz, çünkü çocuklarımız için bir çalışma yapıyoruz. Şunu gayet iyi biliyoruz ki geleceğimiz çocuklarımızdır. Çocuklara yatırım yapanlar daima kazanırlar. Çocuklara yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Bugün artık dünyada ülkeler yarışmıyor, şehirler yarışıyor. Yarışan şehirler içerisinde geleceğine, yani çocuklara yatırım yapanlar bir adım öne çıkıyorlar. Bulunduğumuz mekanın iki önemli özelliği var. Birincisi Şanlı Antep savunmasına şahitlik etmiş olması, ikincisi ise Ulu Önder Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu mekan olmasıdır” şeklinde konuştu.
“Bu şehir işgalcisine karşı kadın, çoluk çocuk, yaşlısı ve genci ile karşı koymuştur” diyen Güzelbey, “Şehrimizin en güzide mekanları haline gelen bu yerler, son 9 yılın bir semeresidir diyebilirim. 9 yıl önce buraya gelmiş olsaydınız bu sokaklardan geçemezdiniz. Ama bugün tarihi mekanlara sahip çıkıldı, bu mekanlar şehre ve kültüre kazandırıldı. Bugün de kültür adına bir oluşuma ev sahipliği yapan bu mekanı Çocuk Müzesi olarak çocuklarımıza, kentimize ve ülkemize kazandırmak için bir araya geldik. Hemen yanı başımızda yer alan KUDEB binasında çocuklarımız açtığımız Çocuk Sanat Merkezi’nde yıllardır eğitim almaktadırlar. Bugün bu müze ile bu merkezimiz bir anlamda da bütünlemiş oluyor. Yaklaşık 200 evin restorasyonunu gerçekleştirdik. Bu mekanları butik otel, restoran ve yaşam merkezleri olarak halkımızın hizmetine sunduk. Bunun için tüm birimlerimiz kültüre ve şehrimize sahip çıkmak için büyük bir çaba harcadılar. Bu müzenin açılmasında büyük emekleri olan değerli sanat adamı Sunay Akın’a teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından Vali Erdal Ata, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Çocuk Müzesi’nin açılış kurdelesini kesti. Protokol üyeleri, daha sonra müzeyi gezdi. Açılışta kendilerine dağıtılan pamuk şekeri, çubuklara sarılan renkli şekerleri, balondan oyuncakları almak için yarışan minikler, pratik oyuncak yapma tekniklerini anlatan büyükleri ile keyifli anlar geçirdiler. Müzedeki her bölümü ve oyuncakları dikkatle inceleyen çocuklar, böyle bir müzeye kavuşmuş olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ve çok şanslı olduklarını dile getirdiler.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde 1700-1970 tarihleri arasında yapılmış el yapımı 591 oyuncak yer alıyor. Bebek evleri, çizgi film kahramanları ve daha birçok oyuncağı bünyesinde bulunduran müze, tarihi Bey Mahallesi’nde 3 katlı bir binada haftanın 7 günü saat 08.30 ile 17.30 arasında küçük ve büyük ziyaretçilerini bekliyor.