Manisa Haberleri

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, GÜMÜŞHANE’DE ENERJİ KOORDİNASYON TOPLANTISI’NA KATILDI

Haber 06.04.2013 16:14 Cumartesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümüşhane temasları sırasında Enerji Koordinasyon Toplantısı düzenleyerek, sektörün bütün temsilcileri ile bir araya geldi.
Gümüşhane Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Yıldız, Gümüşhane'nin tükettiği enerjiden fazla üreten bir il olduğunu söyledi. Türkiye'de üretilen altının yüzde 15'ine yakın bir oranının da Gümüşhane'den karşılandığını ifade eden Yıldız, Gümüşhane’nin maden yatakları itibarıyla, yer altı zenginlikleriyle Allah'ın büyük bir nimet verdiği bir il olduğunu söyledi.
Türkiye'de üretilen altının yüzde 15'ine yakın bir oranının Gümüşhane’de çıkarıldığını ifade eden Bakan Yıldız, “Biz iktidara geldiğimizden bu yana elektrik sektöründe 40 milyon TL'yi aşkın bir yatım yaptık buraya. Gümüşhane, kayıp kaçak ortalamasında Avrupa Birliği ortalamasının daha altında performans gösterdi. Bu yüzden kendilerine müteşekkiriz. İki tane bölgemizi de bu çözüm süreciyle düzelttiğimizde 2015 yılının sonuna kadar Türkiye'nin kayıp kaçaktaki performansını Avrupa Birliği üyesi ülkelerini ortalamasının daha altına çekmiş olacağız. Gümüşhane'de neredeyse tamamı bizim dönemimizde AK Parti hükümetleri ile birlikte devreye alınan 600 megavatın daha üzerindeki bir yapıda yıllık bir 1 milyar kilovat saatin üzerinde bir elektrik üretiliyor” dedi.
Bakan Yıldız, hidroelektrik santrali kuran firmaların lisans ihale bedeli, su kullanım bedeli veya özelleştirme bedelini ödememesi halinde satış hasılatından kesinti yapacaklarını ve bunu İl Özel İdare bütçelerine aktaracaklarını belirterek, “HES'lerin ürettiği elektrikten bir pay yerel yönetimlere verilebilir mi diye taleple aldık. Bunu değerlendirdik. Bizim en son 2 hafta içerisinde çıkardığımız bir kanunla yani Harçlar Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle eğer o HES, lisans ihale bedelini, su kullanım bedelini veya özelleştirme bedelini ister verdiği teklifle isterse başka bir gerekçeyle ödememişse, onlar için yıllık satış hasılatının yüzde 1,5'unda kesinti yapacağız. Bununda yüzde 90 civarındaki oranını o ilin İl Özel İdaresi bütçesine aktaracağız. Dolayısıyla Gümüşhane, Artvin, Trabzon, Giresun gibi küçük nehir tipi santrallerin çok bulunduğu yerlerde bu tür bir fayda sağlanmış olacak” diye konuştu.
Daha sonra basına kapalı olarak devam eden toplantıya, Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Doç. Dr. Kemalettin Aydın, Feramuz Üstün, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, ilçe ve belde belediye başkanları, kurum amirleri, sektör temsilcileri, Bakanlık üst düzey yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.