Manisa Haberleri

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AHMET KÜÇÜKLER:

Haber 06.04.2013 16:35 Cumartesi
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak düzenlenen Dünya Su Günü IV. Su Şiirleri Şöleni’nin açılışında konuşan Başkan Küçükler: “Atık Su Arıtma Tesisimiz bu yıl tamamlanıyor. Artık nehirlerimiz de temiz akacak” müjdesini verdi.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanı Av. Ahmet Küçükler yaptığı açılış konuşmasında, yapılan yatırımlarla Erzurum’a artık 24 saat su verildiğini bildirdi.
“Biz göreve geldiğimizde şehrin yarısından fazlası günde sadece iki saat su alabiliyordu. Apartmanların üst katlarına su çıkmıyordu. Şehre verilen suyun niteliğinde ciddi sorunlar vardı” hatırlatmasını yapan Küçükler, “Şimdi şebeke çıkışında şehrimize yüksek standartlı, pırıl pırıl su veriyoruz” dedi.
Başkan Küçükler, Erzurum’un eskiden beri bir çeşmeler şehri olarak bilindiğini de anımsatarak, “Biz, ESKİ Genel Müdürlüğümüz marifetiyle şehrimizin tüm semtlerini yeni çeşmelerle donatıyoruz. Şu ana kadar 130 yeni çeşme yapıldı. Yıl sonuna kadar daha onlarca yeni çeşme halkımızın istifadesine sunulacak” bilgisini verdi.
Şebekenin eskiliği, depoların kirliliği nedeniyle bazı evlerin kullandığı suda zaman zaman sorunlar görüldüğü ve şikayetler alındığını hatırlatan Küçükler, “Sorun bize bildirildiğinde anında müdahale ediyoruz. Depoları özel bir şekilde temizletiyoruz. Bu yıl yapılacak şebeke yenilenmesiyle bu sorun da tamamen bitmiş olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında en ucuz suyu Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin temin ettiğini de vurgulayan Küçükler, “Şu anda bin 600 kuruş seviyesinde bir fiyatla su satıyoruz ki, Türkiye’de bunun bir örneği daha yok. Bizim amacımız kâr değil, vatandaşımıza hizmet” dedi.
Fırat’ın kaynağı olan Karasu ırmağına şehrin atık sularının boşaltıldığını da anlatan Başkan Küçükler, “Şehrimize temel altyapı yatırımlarımızı yaptık. En büyük sorunlarımızdan birisi de kirlettiğimiz Karasu ırmağı idi. İnşaatı devam eden Atık Su Arıtma Tesisimiz bu yıl bitiyor. Artık nehirlerimizi de kirletmeyeceğiz. Şehrimizin içinde olduğu gibi çevresindeki su yatakları da temiz akacak” müjdesini verdi.
Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen şölenin açılışında konuşan ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, dünyadaki toplam su rezervinin sadece yüzde birinin kullanılabilir su özelliği taşıdığını, bu nedenle suyun kıymetinin çok iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’de kişi başına düşen su miktarının bin 400 Litre civarında olduğunu ifade eden Ertek, “Ülkemizde su sorunu yoktur diyebilmemiz için bu rakamın 3 bin Litre civarında olması gerekiyor” uyarısında bulundu.
Erzurum’un su yönünden zengin bir şehir olduğunu ve kişi başına düşen su miktarının 8 bin metreküp seviyesinde seyrettiğini anımsatan Ertek, buna rağmen suyun ekonomik bir şekilde kullanılmasının zorunlu olduğunu ifade etti.
Palandöken Barajı, Arıtma tesisleri ve şebeke yenilemeleriyle Erzurum’da su sorununun kalmadığını, nüfus ne kadar artarsa artsın, elli yıl boyunca Erzurum’da su sıkıntısı yaşanmayacağını anlatan Ertek “Palandöken barajından şehre verdiğimiz su her gün belli aralıklarla analiz ediliyor. Suyumuzda hiçbir sorun yok, aksine magnezyum ve kalsiyum bakımından çok zengin bir suya sahibiz. Özellikle yaşlıların ve çocukların musluk suyu içmeleri sağlıkları için de önemli” diye konuştu
Şöleninin açılış konuşmalarından sonra Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreterli Ahmet Fidan “Su ve Edebiyat”, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Genel Başkanı D. Mehmet Doğan ise “Su Medeniyeti” konulu birer konuşma yaptılar.
Programın ilerleyen bölümünde ise Doç. Dr. Rıdvan Canım, Yrd. Doç. Dr. Tacettin Şimşek ve Yrd. Doç. Dr. Salih Seyhan su temalı şiirler okudu.
Şölenin su temalı kompozisyon ve şiir yarışması bölümünde ise dereceye giren Atatürk Üniversiteli öğrenciler ile orta dereceli okul öğrencilerine ödülleri verildi.
Dünya Su Günü IV. Su Şiirleri Şöleni programına Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, kamu bürokratları, sivil toplum başkanları, öğrenciler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.