Manisa Haberleri

SAFRANBOLU’DA TEPENİN İÇİNDEN YATAY ASANSÖR YAPILACAK

Haber 06.04.2013 16:56 Cumartesi
Karabük Belediyesi tarafından mahallelere yürüyen merdiven ve yatay asansör yapılırken, Safranbolu Belediyesi de, Hasan Dede Tepesi’nin içerisinden yatay asansör yapacak.
Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, 1 milyon turist hedefini yakalamak için birçok projeyi hayata geçirmeye başlarken, bunların en dikkat çekeni ise, Hasan Dede Türbesi’nin bulunduğu Hasan Dede Tepesi Yatay Asansör Projesi oldu. Karabük Belediyesi tarafından mahallelere yürüyen merdiven yapılırken, başka bir mahalleye de yatay asansör çalışmaları başlatılmıştı. Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy da, Hasan Dede Tepesi’ne yatay asansör yapılacağını belirterek, yatay asansörün tepenin içinden geçeceğini söyledi.
İHA muhabirine yaptığı açıklamada, bu işi yapabilecek kişilerle fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Başkan Aksoy, “Hasan Dede Tepesi’nde bir seyir terası çalışmamız var. Bununla ilgili proje hazırlığı içerisindeyiz. Hazine parselinin belediyemize tahsisiyle ilgili resmi yazımızı yazdık. Projemizin içerisinde Kazdağlı Meydanı'ndan yukarıya bir yatay asansör var. Tepenin içerisinden delerek yapacağız. Bu işi yapabilecek kişilerle fikir alışverişi içerisindeyiz. Zonguldak’ta yer altından tünel açan bir firmayla görüştük; bunu yapabileceklerini söylediler. Safranbolu’da şu anda iki farklı bakı noktasından şehrin yüzde 60’ını görüyoruz. Bu üçüncü bakı noktası olacak, görünmeyen diğer yerler görülecek” dedi.
1334 yılında Safranbolu’ya gelen, tüm zamanların en büyük gezginlerinden olan İbn-i Batuta'nın giriş yaptığı tarihi yolu da açacaklarını belirten Aksoy, “Safranbolu’da çarşıya giriş şu anda iki noktadan. Ama bunların hiçbiri bizim tarihi Safranbolu’ya giriş yolumuz değil. Hem tarihi bir önemi var, hem de bizim de ileride yapacağımız bir proje var. O projenin parçalarından bir tanesi bu yolun açılması” diye konuştu.