Manisa Haberleri

KALİTELİ ÜZÜM ÇUBUĞU İÇİN ÇİFTLİK KURDU

Haber 06.04.2013 16:39 Cumartesi

Sarıgöllü çiftçi Sabri Birgül (58), yedi çeşit kaliteli üzüm çubuğu yetiştirmeye başladı. Birgül, ilçede yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu.

\r\n


\r\nÇiftçi Sabri Birgül, ailesi ile birlikte Sarıgöl’de Elmas Konutları civarında bin metrekarelik bir alanı kiraladı. Buraya Sultaniye, Gribson, Michelle Paylara, Red Globe, Mevlana, Antep Karası, Tohomson, Süperyol sofralık üzüm türlerinden 80 bin adet yetiştirdi. Çeşitli üzüm türlerinden elinde bol miktarda bulunduran çiftçi Sabri Birgül, "Benim için çubukların fiyatı önemli değil, önemli olan kaliteli çubuk satmak. Sattığım çubuklar alıcıya memnun etmeli. Sekiz tür üzümden 80 bin çubuk yetiştirdim. Bunların 45 Bin adeti tüplü, 35 bini ise köklü çubuk olarak hazırlandı. Haziran ayında satışlarımız başlayacak. Şimdiden siparişler gelmeye başladı" dedi.

\r\n


\r\nSarıgöl’de üzüm çubuğu sektörünün giderek geliştiğini dile getiren Birgül, "Sarıgöl’de 84 bin dekarlık alanda üzüm yetiştiriliyor. Son yıllarda dağlara bile üzüm dikimi yapılıyor. İlçemizde bu iş yapan üç kişiyiz ama, siparişlere yetişemiyoruz" diye konuştu.