Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

(ÖZEL HABER) ZABITA İLE ÖĞRENCİLER ARASINDA MASA KAVGASI

Haber 06.04.2013 16:38 Cumartesi
Balıkesir’de meydana kurdukları masa ile konser bileti dağıtmak isteyen öğrenciler ile zabıta arasında gerginlik yaşandı. Öğrencileri izinleri olmadığı için uyaran zabıta ekiplerine cevap veren öğrenciler 'Bize mi müdahale edeceksiniz?' diye sordu. Zabıta görevlileri İSE, "Size değil, tezgaha müdahale edeceğiz" dedikten sonra konser afişlerini söküp masayı da zorla öğrencilerin elinden aldı. Kısa süreli arbede yaşanan olayda çaresiz kalan öğrenciler "TGB'ye veriyorsunuz, bize niye izin vermiyorsunuz?" diye tepki gösterip sloganlar attı.
İstanbul’da 14 Nisan Pazar günü yapılacak Grup Yorum konseri için Balıkesir'de bilet satışı yapmak isteyen Dev Genç üyesi oldukları belirtilen iki üniversite öğrencisi çarşı merkezinde TÜİK binası önünde yetkili makamlardan izin almadan masa kurup tezgah açtı. Ücretsiz bilet dağıttıkları belirtilen biri bayan iki üniversite öğrencisi olay yerine gelen belediye zabıtasıyla tartıştı. Zabıtaların masanın izinsiz kurulduğunu ve kaldırılmasını istediği olayda öğrenciler Aliye Saban ve Uğur Kılıç, diğer sivil toplum kuruluşlarının da masa kurduğunu, onlara izinv erilirken kendilerine neden izin verilmediğini sordu. Öğrenciler ile 15 dakikayı bulan diyalog sonunda uzlaşma sağlayamayan zabıta ekipleri afiş ve biletlerin bulunduğu masaya zorla el koydu. Masayı vermemek için direnen öğrenciler bağırarak tepki gösterirken birden slogan atmaya başladı. "Baskılar bizi yıldıramaz" diye bağıran öğrenciler protesto eylemine başlarken zabıta ekipleri ise masayı çoktan araca yükleyip olay yerinden ayrıldı. Üniversite öğrencilerden Aliye Saban, "İşçi Partisi’ne ve Türkiye Gençlik Birliği’ne verilen izin bize verilmiyor ve Grup Yorum susturulmak isteniyor. Baskılar bizi yıldıramayacak. Biz tekrar masa açacağız, tekrar geleceğiz” dedi. Uğur Kılıç isimli diğer öğrenci de dirençlerini göstermek için tekrar geleceklerini söyledi.
İLGİNÇ DİYALOG
Öte yandan öğrenciler ile zabıtaların diyaloğunu olay yerinden geçen vatandaşlar da meraklı gözlerle izledi. Zabıtanın masa açılması için izin alınması gerektiğini söylerken öğrenciler izinleri olmadığını söyledi. Müdahale etmek zorunda kalırız dedikten sonra zabıtaların masayı almak isterken öğrencilerin buna direnmeye çalışması ve bu sırada yaşanan karşılıklı diyalog duyanları hem şaşırttı, hem güldürdü. Zabıtanın masayı alıp götürmesinin ardından tekrar masa getirip tezgah açacaklarını iddia eden öğrenciler ise bir daha görünmedi. Olayı başından beri izleyen çok sayıda sivil polis ise yaşananları kayıt altına alırken zabıta-öğrenci kavgasına müdahale edilmedi.