Manisa Haberleri

ULUSLARARASI FESTİVALLER BİRLİĞİ DÖNEM TOPLANTISI GELİBOLU’DA YAPILIYOR

Haber 06.04.2013 16:33 Cumartesi
Uluslararası Festivaller Birliği Dönem toplantısı Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde başladı.
Hamzakoy Kumsal restoranda saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan Uluslararası Festivaller Birliğinin 2013 yılı 1. dönem toplantısı 2 gün sürecek. İlk gün 2 oturum şeklinde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını toplantıya ev sahipliği yapan Gelibolu belediye başkanı Mustafa Özacar yaptı. Belediye başkanı Mustafa Özacar açılış konuşmasında, “Asırlardır çeşitli medeniyetlerin uğrak yeri olan, kendine özgü doğasıyla, şehitler diyarı Gelibolu bu kez de böyle bir toplantıya ev sahipliği yapıyor ve sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Hiç bir gücün oluşturamadığı birliktelikleri bu tür faaliyetler birleştirmektedir. Bu nedenle dünyanın en güçlü silahının karşısında yine en güçlü silah insanların dostluğudur. Bu yüzden festivaller çok önemlidir. Bir şehrin tanıtımında başrol oynayan bu tür organizasyonların tüm dünyaya yayılması dileğimizdir" dedi.
Bu konuşmanın ardından konuşan Büyükçekmece Belediye başkanı Hasan Akgün ise, Gelibolu deyince tüylerinin adeta diken, diken olduğunu belirterek, " Gelibolu Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu yerdir. Ülke olmamızı sağlayan topraklardır. Burada bulunmaktan çok memnunum. Arkadaşlar, festivaller artık dünyaya mal olmuş kültürlerdir. Her festivalde o yörenin kültürü yansıtılmaktadır. Belediyecilik demek sadece yol, kanalizasyon yapmak değil. Hiç bir vatandaş bana ne kadar yol yaptın diye sormaz. Soracağı şey, ‘bana kültürel ve sosyal anlamda ne vereceksin, ne yapacaksın’ oluyor. Bizim zaten asli görevimiz bunlar. Bizler insanoğlunun hayatına mozaik katmalıyız" dedi.
Günün son konuşması ise Festivaller Birliği Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İpek tarafından yapıldı. İpek konuşmasında “Artık kimse bir belediyenin ne kadar kanalizasyon yaptığına değil, hangi kültürel hizmetleri yaptığına bakıyor. Artık zaman değişti. Zaman kültür zamanı ve sosyal belediyecilik zamanıdır. Bir belediyenin başarısı kültür ve sosyal hizmetleriyle değerlendiriliyor. Bakın tanınmayan belediyeler, festivalleriyle tanınıyor. Eğer kaynaklarımızı kültürel yolda doğru harcarsak eleştirilere hedef olmayız. Bazı değerlerden koparak dünyada var olamayız. Kendimizi başkalarının değerlerine göre harcayamayız. Bizim kendi değerlerimizi sunmalıyız. Anadolu coğrafyasında olan çeşitlilik ve mozaik dünyanın hiç bir ülkesinde yoktur. Biz festivallerimizde kendi kültürlerimizi sunmalıyız" dedi.
Konuşmalarının ardından üye belediye ve derneklerin 2012 ve 2013 yılı faaliyetleri değerlendirildi ve 2013 yılında yapılacak olan festival tarihleri açıklandı. Daha sonra, katılımcılara belediye başkanı Mustafa Özcar tarafından Gelibolulu Piri Reisin 500 yılı nedeniyle temsili çizili haritasının olduğu plaketler verildi. Toplantının ikinci oturumunda ise, Uluslararası Dans Festivalleri Federasyonu (FİDAF) hakkında birlik üyelerine bilgilendirme ve üyelik görüşmeleri yapıldı. Yeni üyelerin teklifleri, Festivaller birliği Genel Kurulu ve 2013 yılı çalışmaları görüşüldü. Yapılan genel kurulda başkanlığa Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İpek yeniden seçildi. Toplantının son günü olan 7 Nisan'da birlik üyelerine şehir turu ve abideler gezdirilecek.