Manisa Haberleri

AÇILIM SÜRECİ İÇİN KAMUOYU OLUŞTURMA ÇABALARI

Haber 06.04.2013 17:22 Cumartesi

MHP Turgutlu İlçe Başkanı Şaban Derin ve ilçe teşkilatı, “Akil İnsanlar” ve açılım süreciyle ilgili kamuoyu oluşturmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında esnaf ve sanatkar odalarının başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, İlçe Başkanı Derin ve tüm oda başkanları katıldı.

\r\n


\r\n“Akil İnsanlar” projesinin İmralı’daki terör liderinin projesi olduğunu ifade eden MHP İlçe Başkanı Şaban Derin, barıştan yana olduklarını, ancak çözümün 63 kişinin bir araya geldiği sistemde olmadığını dile getirdi. Derin, soruna çözümün meclis çatısı altında bulunması gerektiğine inandıklarını ifade etti. MHP'li Derin, şöyle devam etti: “Buraya çözüm süreciyle ilgili olarak esnafımızı temsil eden oda başkanlarının fikirlerini almaya geldik. Açılım ve 'Akil İnsalar' projesinin ülke menfaatlerini yansıtmadığının kamuoyunu oluşturması adına teşkilatımız olarak bu görüşmelere devam edeceğiz. Esnafımız sıkıntılı günler yaşıyor. Her işi her türlü ticari faaliyet büyük ölçekli firmalar yapıyor ve buda küçük esnafı büyük sıkıntıya sürüklüyor. Manisa dahil bir çok yeni büyük şehir hayat geçiriliyor. Bunun temel amacı eyalet sistemine geçişi kolaylaştırmaktır. Eyalet sistemi ülke bütünlüğünü derinden zedeleyecek karanlık bir plandır. Biz partimizi olarak barışın yanındayız, ancak terör lideri olan, bebek katili olan birinin İmralı’dan sunduğu sözde çözümlerle bu sıkıntılı süreç çözülemez. Biz bu sorunun meclis çatısı altında çözülmesini talep ediyoruz. Esnafın derdi çözülmemişken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’in bu projenin içerisinde olmasını onaylamıyoruz. Daha marketler yasasını çözememişken bu oluşumun içerisinde siyasi baskı ile yer aldığını tahmin ediyoruz ve bu hamleyi etik bulmuyoruz. Biz 75 milyon insanın huzuru için her türlü barış platformunda yer alırız ancak açılım ve 'Akil İnsanlar' projesi terör liderinin fikirleridir ve biz bunların yanında değiliz” şeklinde konuştu.

\r\n


\r\nTurgutlu Elektrikçiler Odası Başkanı, Turgutlu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Temsilcisi Sabri Toker ise, “Turgutlu’da 13 oda ile faaliyet gösteriyoruz ve 6 bine yakın üyemiz var. Türkiye’de olduğu gibi Turgutlu’da da en büyük sivil toplum kuruluşlarından biriyiz. Konfederasyon Başkanı bizlere fikrimizi sormadan kendi inisiyatifi ile bu kararı almıştır. Biz bu tutumu desteklemiyoruz. 'Akil İnsanlar' projesine sıcak bakmıyoruz. Bu tabloyu seçilenlerin açıklığa kavuşturması gerekiyor. Böyle ülkeyi yakından ilgilendiren konuları siyasiler çözmeyecekse neden seçildiler?” diye sordu.

\r\n


\r\n“MARKETLET YASASI SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞ İSE, PALANDÖKEN'İN ORADA NE İŞİ VAR?"

\r\n


\r\nMHP'li Şehir Meclisi üyesi ve Turgutlu Marangozlar Odası Başkanı Ali Laleseven de, şunları dile getirdi: “Oy vererek başkan seçtiğimiz kişi, kendi inisiyatifini kullanarak bu sürece dahil olmuştur ve hiçbirimizi fikri sorulmamıştır. Daha Marketler Yasası çözülmemişken Konfederasyon Başkanının orada olmasına anlam veremiyoruz ve içimize sindiremiyoruz. Türkiye’de esnaflar bankalara gırtlağa kadar borçlanmışken, ödeme yapamadıklarında hapse yollanıyorken, bu ülkenin evlatlarını katleden zihniyetle aynı görüşte olmamızı kimse beklemesin. Biz barış yanlısıyız. Kürt-Türk kavgasını bu zihniyet alevlendiriyor. Biz Kurtuluş Savaşı'nda omuz omuza bu ülke için can verdik. Kürtlerle Türkler Çanakkale’de el ele vatanları için öldüler. Son 30 yılda bu süreci başlatanlardır asıl barış istemeyenler.”