Manisa Haberleri

’ASANSÖR YILLIK KONTROLLERİ’ PANELİ DÜZENLENDİ

Haber 06.04.2013 17:27 Cumartesi
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Gözetim ve Muayene Grup Başkanı İlknur Kılıç, "Asansör Yıllık Kontrolleri" konusunda düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, bina sorumlularının çoğunun, asansörlerin yıllık kontrollerinden habersiz olduğunu söyledi.
İFO Fuarcılık tarafından, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) desteğiyle Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde asansör fuarı düzenleniyor. Fuarda bu yıl 37 ülkeden 390 firma, ürün ve hizmetlerini sergiliyor. İstanbul'u ticari bir fuarın yanı sıra aynı zamanda sektör zirvesi haline getiren konferanslarda, asansör alanında yetkili kişi ve kuruluşların sunumları yer alıyor.
Program kapsamında sektörün güncel konusu olan "Asansör Yıllık Kontrolleri"yle ilgili düzenlenen bir panelde konuşan TSE Gözetim ve Muayene Grup Başkanı İlknur Kılıç, “Türk Standartları Enstitüsü olarak, 2012 yılı başından itibaren A tipi muayene kuruluşu olarak asansörlerin yıllık faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda asansörlerin yıllık kontrolü kapsamında bu panelde sıkıntılarımızın dile getirilmesi veya yanımızda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın da yer alması, bu panelde en azından sıkıntılarımıza çözüm önerisi getirilmesi adına güzel oldu. Sahada çok farklı ortamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bina sorumluları asansörlerinin yıllık kontrollerinden habersiz olabiliyorlar, yönetmelik gereği bu, haberleşme durumunun veya kamuoyuna duyuru yapılmasının gerekliliğiyle ilgili idarelerin, yani belediyelerin görevleri. Ancak bazen belediyeler bu görevlerini yerine getiremeyebiliyor. Ancak bina sorumlularından çoğu bundan habersiz olabiliyor ve yıllık kontrollerini yaptırmak istemiyorlar. Biz TSE olarak bu panelden iyileştirmelerden bahsettik” dedi.
Türkiye’de yaklaşık 21 ilde denetim yaptıklarını ifade eden Kılıç, “Ancak bu denetim yaptığımız iller büyük şehirler. Bizler belediyelerle bir protokol yapmadan bina bize başvurdu, biz bunun yıllık kontrolünü yapalım diyemiyoruz. Kırmızı etiket alan iller Bursa, İstanbul ilk sıralarda geliyor ama, yeşil alan etiket illerimizde ise Erzurum yer alıyor” diye konuştu.