Manisa Haberleri

BAKAN ŞAHİN: ’NİTELİKLİ GENÇ NÜFUS BİZİM EN BÜYÜK HAZİNEMİZDİR’

Haber 06.04.2013 17:25 Cumartesi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Nitelikli genç nüfus bizim en büyük hazinemizdir” dedi.
TOKİ tarafından Edirne merkezdeki Fırınlar Sırtı mevkisine yapılan 176 adet 1+1 sosyal konutun teslim törenine katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, eğitim, yaşam, sağlık ve istihdamın insanın en temel hakkı olduğunu belirtti. Millete hizmet etme yolculuğunda en temel felsefe olarak insan odaklı çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Şahin, “İnsanımızın dili, rengi, mezhebi, yöresi neresi olursa olsun, Yunus Emre’nin de dediği gibi yaratılanı Yaradan’dan ötürü seven anlayışla yola çıktık” dedi.
Şahin, anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:
“Bizim anlayışımızda mezhep ayrımcılığı asla olamaz. Türkiye geneline baktığımızda 500 bine yakın toplu konut çalışması tamamlandı. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde Başbakanımızın talimatıyla 1+1 olarak başladığımız, 2+1’leri toplu konuta çevirdiğimiz bir çalışmanın içerisindeyiz. Bütün Türkiye’de 11 bin konutun yapımını tamamladık. 2023 yılına kadar 100 bin toplu konutu vatandaşlarımıza kira öder gibi uzun vadeli ev sahibi olacağı uygun şartları getirdik. Kalkınmanın özü bireydir, insandır. İnsanın olmadığı hiçbir fabrika çalışmaz, insanın olmadığı hiçbir tarla işlenmez, insanın olmadığı hiçbir kültürel alan tahsis edilmez. Nitelikli genç nüfus bizim en büyük hazinemizdir. Doğurganlık hızının yükselmesi en temel hedefimizdir.”
Edirne Valisi Hasan Duruer ise, Edirne’nin genç nüfus yerine yaşlı nüfusun daha yoğun olduğuna vurgu yaptı. Vali Duruer, “Maalesef Batı’nın birtakım hastalıklarını kapmış durumdayız. Nüfus planlamasının en yoğun uygulandığı ve maalesef başarılı olunan bir ilimiz olduğunu belirtmek isterim. Türkiye’nin en yaşlı 5’inci iliyiz. Yaş ortalamamız yaşlı bir nüfusa sahip. Hane başına düşen kişi sayısı 3,2 olarak yansırken, doğurganlıkta sonuncuyuz. Gençler olmayınca üretmeyen, tüketmeyen bir toplum haline gelmiş durumdayız. Dolayısıyla Edirne’nin altından zemin kayıyor. İnsanlar uyansın diye bunu devamlı söylüyoruz, hatırlatıyoruz” diye konuştu.
Konut sahibi Emel Taşyenen ise, “Yıllardır hayalini kurduğumuz sıcacık yuvalara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konutların bizlere kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Konuşmalarının ardından konut sahiplerine anahtar teslimi yapıldı. Anahtar tesliminde Bakan Şahin, konut sahiplerine anahtarlarını kendi eliyle teslim etti. Şahin, daha sonra anahtar teslimi yapılan ailelerden birinin evine misafir oldu.