Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ HALUK KOÇ:

Haber 06.04.2013 17:54 Cumartesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Trabzon'da partisi tarafından düzenlenen "Türkiye Gündemi" konulu konferansta çözüm sürecini eleştirdi.
AK Parti hükümetinin 11 yıllık icraatı döneminde Türkiye'yi istikrara kavuşturamadığını iddia eden Koç, "AK Parti hükümetnin 11 yıllık icraatına baktığımızda ekonomik olarak ürettiği bir şey yok. Üretime dayalı istikrara bağlı büyüyen bir Türkiye yok. Bütün yatırım alanları kapandı" dedi.
Gelinen süreci değerlendiren Koç, "Şimdi bu süreci çok dikkatli taşımak zorundayız. Diğer muhalefet partimizin daha radikal söylemler geliştirdiğini görüyoruz. Çok akılcı olmalıyız. Biz Yugoslavya örneği gördük. Bugün Suriye'nin başına gelenleri gördük. Daha sonra Suriye devreden çıkarıldıktan sonra İran’a dönüş talepleri görüyoruz. Biz hiç kimseyi ötekileştirmedik şimdiye kadar. Sayın Genel Başkanımız, 'Bir anayasa olacaksa Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuken ve siyasetten tarif eden ilk 4 maddemiz kırmızı çizgimiz' dedi. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Başkenti Ankara'dır, resmi dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı bayraktır. Mustafa Kemal Atatürk'ü kurucu iradesi anayasanın başlangıcında yer almalıdır, alacaktır. Hepimiz bir yerlerden sökülüp gelmişiz. Trabzon da Samsun da Edirne de Kayseri de öyle. Hiç kimsenin 5-6 kuşak geriye gittiğinde çok azı dışında o topraklarla bağlantısı yoktur. Nasıl gelmişiz bu topraklara? Kimimiz Osmanlı'nın çöküş döneminde Orta Doğu'dan sökülüp gelmişiz, kimimiz Balkanlardan. Milyonlarca soydaşımız bir gün içinde arkasına bakmadan bütün anılarını bırakıp bir bavulun içine hepsini sığdırdı. Tarlasını, evini, atalarının mezarını her şeyini bıraktı. Ya bir kağnıyla ya bir trenin vagonunda ya bir geminin güvertesinde aç susuz Anadolu'ya gelmişiz. Ya bir kısmı benim de ana tarafım gibi Rus kılıcından kaçmış, Kafkaslar a gelip Anadolu’ya sığınmış. Burası hepimize yurt olmuş, vatan olmuş, hepimiz kucaklaşmışız. Benim çocukluğumdan beri de hiçbir Karadeniz insanı sen Kürtsün, sen Çerkezsin, sen Gürcüsün, sen Boşnaksın, Arnavutsun diye hiç kimseyi ötekileştirmemişiz, hepimiz eşitiz. Hepimiz bu ülkenin kuruluşunda sorumluyuz. Bu ülkenin inanç kökeni de aynı, Alevisiyle, Sünnisiyle hepimiz bu ülkenin aslı kurucu unsuruyuz demişiz. Hepimiz eşit hukuku paylaşan eşit Cumhuriyet yurttaşları olmuşuz. Önümüze bakmışız, bir ulus inşa etmişiz ve bu ulusun ekonomik bağımsızlığını sağlamışız. Kendi ayaklarında durmuş. Şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Buranın coğrafi tanımı ne; Türkiye. Siyasi tanımı ne; Türkiye Cumhuriyeti Devleti" ifadelerini kullandı.
"Burada yaşayanların ortak bir adının olması lazım. Tıpkı Fransa'da Fransızların yaşadığı gibi, Almanya'da Almanların yaşadığı gibi" diyen Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Alman deyince orada Türk kökenli Almanlar da var. Fas kökenli Almanlar da var. Fransa'da Bask kökenli, Korsika kökenli Fransızlar da var ama hepsi Fransız. O onların Korsikalı, Basklı oluğunu inkar etmiyor ki, o reddetmiyor. O tanım anayasal bir tanım. Evet Türkiye Cumhuriyeti Devleti; bu coğrafyanın içinde yaşayan her kökenden, her inançtan insanımızın ortak adı da Türk milletidir. Yani ben nasıl bölerim, nasıl sulandırırım, siyasetten daha sonraki emellerime nasıl yol açarım, tünel kazarım hedef bu. Kimseye burada bir ayrımcılık yok. Kimseye bir üstünlük, bir aşağılık yok. Kimseyi ötekileştirme, kapının dışında tarif etmek yok. Bu kadar açık bu iş. Bu tuzakları aşacağız. Hiç kimse kan peşinde değil. Hiç kimse vampir değil. Hiç kimse kardeşliğin bozulmasını istemiyor ama bize kurulan tuzaklar karşısında, AK Parti rehberliğinde de son adım atılırken büyük uyanıklılığımızla ayakta duracağız."
Akil adamlar konusunda da eleştirilerde bulunan Koç, "Bunun lami cimi yok. Bu anayasanın adı soyadı AK Parti, PKK anayasasıdır. Şimdi hemşehrilerinizin de içinde bulunduğu Karadeniz Bölgesi akil adamlar heyeti gelsin, bunu Trabzon'da anlatsın" ifadelerini kullandı.