Manisa Haberleri

DEMOKRATİK SOL PARTİ 9. OLAĞAN KURULU TOPLANTISI

Haber 06.04.2013 18:09 Cumartesi
Demokratik Sol Parti (DSP) 9. Olağan Kurul Toplantısı'na katılan Genel Başkan Masum Türker, “Bu akil adamları birkaç yıl önce kim gündeme getirmişti? Abdullah Öcalan. İlk ağzına kim almıştı? Başbakan. Meclis'e kim getirdi? CHP” ifadelerini kullandı.
DSP’nin Antalya’daki Grida City Oteli'nde düzenlenen 9. Olağan Kurul Toplantısı'na Genel Başkan Masum Türker de katıldı.
Burada konuşma yapan Türker DSP’nin Bülent Ecevit tarafından kurulduğu zaman saldırılara maruz kaldığını, ‘2 kişilik parti’ olarak adlandırıldığını ancak 1995 yılı seçimlerinde solun birinci partisi, 1999 yılında ise Türkiye’de birinci parti olduklarını söyledi. 2002 yılında Türkiye’nin sivil bir darbe ile karşı karşıya kaldığını kaydeden Türker, “Bir sivil darbe ile birlikte biz iktidardan uzaklaştık” dedi.
"BİZİM HAYIR DEDİĞİMİZ GRUBA ‘BİZ İKTİDAR OLURSAK BU İŞ OLUR’ DEDİLER"
Arap ülkelerindeki Müslüman katliamına da değinen Türker, “Bu akşam Amerika Birleşik Devletlerinin Dışişleri Bakanı geliyor Türkiye’ye. Bir şey isteyecekler. Bizden de o zaman aynı şeyi istediler. Genel Başkanımız Bülent Ecevit ‘hayır’ dedi. ‘Irak’ın işgaline müsaade etmeyiz’ dedi. ‘Orada Müslümanlar var’ dedi. Bize dediler ki, ‘Hayır oradakiler şii’. Bülent Ecevit ise “Şii de, Caferi de, Alevi de Müslüman'dır ve biz onların ölmesinden ciddi bir şekilde inciniriz” dedi. Bizim ‘hayır’ dediğimiz bu gruba bugün ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı ve Başbakan apar topar hazırlanıp Amerika’ya gittiler ve ‘Biz iktidar olursak bu iş olur’ dediler” ifadelerini kullandı.
"CHP BİRLİKTELİĞİNE KARŞIYDIM"
Eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer zamanında partinin bir hata yaptığını söyleyen Türker, “Bir gece ansızın parti CHP lehine seçimlerden vazgeçti, 13 milletvekili karşılığı. Ben o birlikteliğe karşıydım. O birliktelik tek bir şartla olurdu. Merdiven sistemi ve yarı yarıya, yani ‘fifty fifty’. Bunu yaparken 2007 de yüzde sıfır oy aldık, örgütlerimizin kapısı kapalı kaldı. Seçime girmenin heyecanını bile yaşayamadık. 2011 yılında ben aynı durumla karşı karşıya kaldım. ‘CHP ile bir anlaşma yapılırsa 6 milletvekili karşılığında’ denildi, ben hayır dedim. Tek bir oy alacağımı bilsem Demokratik Sol Parti'nin seçime girmesi gerekirdi” ifadelerini kullandı.
‘Doğruları söyleyen parti’ sloganı ile yola çıktıklarını ifade eden Türker, o zaman Libya konusunda doğruları söylediklerini kaydederek “Libya’yı bombaladılar. Bir Müslümanlık faciasına o tarihte parlamentoda olan AKP, CHP ve MHP oy vermişti. Kıbrısta’ki barış harekatı ile ilgili verdiğimiz mücadelede bize yardım eden tek ülke Libya’nın başkanının linç edilmesine bizim ülkemizin parlamentosundakiler o zaman alınan kararla aracılık etmişlerdi” ifadelerini kaydetti.
"ANAYASA’DA DEĞİŞMEZ MADDELERİ DEĞİŞTİRİYORLAR"
Anayasada madde değişikliğini eleştiren Türker, konuşmalarını şöyle sürdürdü:
“Dün parlamentodaki dört parti anayasadaki değişiklikle ilgili önerilerle ilgili teklifleri verdiler. Anayasa ile ilgili değişiklik önerileri verilirken değişmez maddeleri değiştiriyorlar. Türkiye’nin Türkçe diline resmi Türk dili demeye başladır. Zaten Anayasa'da dil demek resmi demek. Bu madde Abdulhamit zamanında Birinci Meşrutiyet'te çıkartılan ilk anayasada yer alan maddedir. 1870'li yıllarda Osmanlı'da yapılan anayasada ‘Osmanlı imparatorluğunun dili Türkçedir’ diye yazar. Bir devletin dili olur, orada yaşayan dillere de saygı duyulur. Ama tutup da bu devletin resmi dili dediğiniz zaman bir gün bu dil de değişebilir demektir. İşte bu iktidar partisi bunu demeye getiriyor. Bu hükümeti destekleyici beyanatlar vererek anayasa değişikliği yapılsın deyip anayasa önerisi yapanların hepsine hakarettir. Diyorlar ki, ‘Evet biz sizden o görüşleri topladık ama Meclis olarak kullanmayacağız. Bizim kullanacağımız bu 4 partinin getirdiği anayasa önerisidir.’ Medyada dün akşamdan beri ilk 3 madde ile ilgili olan görüşler gündeme getiriliyor, diğerleri dile getirilmiyor.”
"AKİL ADAMLARI GÜNDEME ÖCALAN GETİRDİ, BAŞBAKAN AĞZINA ALDI, CHP MECLİS'E TAŞIDI"
Ana muhalefet partisinin Meclis'e bir süre önce ‘akil adamlar komisyonu’ kurulması ile ilgili teklif verdiğini söyleyen Türker, “Bu akil adamları birkaç yıl önce kim getirmişti? Abdullah Öcalan. İlk ağzına kim almıştı? Başbakan. Meclis'e kim getirdi? CHP” şeklinde konuştu. Ecevit döneminde Öcalan’la görüşme yapılmadığını da kaydeden Türker şöyle konuştu:
“Diyorlar ki Ecevit döneminde de Abdullah Öcalan’la görüşme yapıldı. Hayır yapılmadı. Ben o dönemin bakanıyım. O ilgili yetkililer görüşmek için kimseden talimat almıyorlar ki. DSP hükümetinde bunlar hiç olmadı.”
"ŞU ANDA SURİYE’NİN KUŞATILMASI DEVREYE GİRMİŞ"
Bu akşam ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türkiye’ye geleceğini de hatırlatan Türker, “Şu anda Suriye’nin kuşatılması devreye girmiş. Maliki silah veriyordu. Kes silah vermeyi, dediler. Nasıl kaldıracaklar Beşer Esad’ı? Libya’da olduğu gibi uçaktan bomba ile. Bunu açıklayan ABD mensubu olan şu anda NATO Avrupa Kuvvetler Birliği Komutanı. Hem de karaya basmadan yapacaklar bu işi” ifadelerini kullandı.
ANTALYA’NIN 2B SORUNU
Antalya’da 2 B sorununa da değinen Türker, “Bu kanun çıkınca herkes toprağının sahibi olacak, dediler. Antalya da coştu AKP’ye oy verdi ama çözülmedi. Adam babasının dedesinden devralmış ama sen bu kadar para vereceksin, bu vereceğin para ile sana toprağı vereceyiz diyorlar” şeklinde konuştu.
Sokağa çıkan köylünün sorununu dile getirecek bir siyasetçi olmadığını ifade den Türker, “Köylüler sokağa çıkıyor, trafiği kapatıyorlar çünkü onların sorununu artık gündem getirecek siyasi kalmadı” şeklinde konuştu.
Kongrede yapılacak seçimlerde mevcut DSP Antalya İl Başkanı Metin Oktay tek aday olarak yer alıyor.