Manisa Haberleri

SAYOKAN ALPLERİ’NDEN GÖVDE GÖSTERİSİ

Haber 06.04.2013 18:37 Cumartesi
Sayokan Alpleri Nazilli Kapalı Spor Salonunda düzenlenen yemin töreninde gövde gösterisinde bulundu. Sayokan Alplerinin gösterileri izleyiciler tarafından ayakta alkışlanırken, İlçe Kaymakamı Mehmet Okur; “Bu eğitimi her Türk çocuğuna verebilsek bu disiplinleri ve öğretileri yaşatabilsek bu ülke ve insanımız değişir bambaşka bir ülke olurdu” dedi.
Türk Savaş Sanatı Sayokan Dünya Federasyonu Türkiye Temsilciliğinde Alplerin Türk Ahilik geleneklerine göre yemin töreni görsel bir şölene dönüştü. Düzenlenen yemin töreninde 100 Sayokan Alpi yemin ederek kemer bağladı. Aksakallı bir Türk dedesinin dua ve nasihati ile başlayan törende Sayokan Alpleri dua edip kemer bağladılar. Çok duygusal bir ortamda geçen törende askeri bir disiplin ile dua ve teknik gösteri yapan Sayokancıların gösterisi görsel bir ziyafete dönüştü. Nazilli Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen törene Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, İsabeyli Belediye Başkanı Kuvvet Erim, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Seydi Salman, İlçe Emniyet Müdürü İlyas Karpınar, Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Güven Eker’in yanı sıra yüzlerce vatandaş katılarak görsel ziyafeti izledi.
Sayokan Dünya Federasyonu Türkiye Temsilcisi Tanyu Hüseyin Yabir yaptığı açılış konuşmasında; “Sayokan bu milletin en hassas kültürel dokularından biri olmuştur. Buna artık yetkililerin tüm imkanları seferber ederek destek sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca dünya 37 ülkede federasyon ve temsilciliklerimiz bulunmaktadır. Bu milli sanatın ülke temsilciliğinin Nazilli’de olması da Nazilli için çok ciddi bir önem taşımaktadır. Nazilli’nin sahiplenip bu konuda dünya merkezi olma şansını değerlendirmesi gerekmektedir” dedi.
Nazilli İlçe Kaymakamı Mehmet Okur ise; “Ben çok önemli olan bu etkinlikte milli bir heyecan yaşadım. Türk kültürünün manevi ve maddi tüm estetiğini kurgulayıp bu millete armağan eden başta Yabgu Nihat Yiğit ve Tanyu Hüseyin Yabir’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Her Türk çocuğunun ve gencinin bu Türk spor ve savaş sanatı olan Sayokan sporunu bilmeleri gerektiğine inanıyorum” dedi.
Etkinlikte yemin ederek kemer kuşanan sporcular kendi aralarında çeşitli gösteriler yaparak, görsel şölen sundular.