Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

KIZILAY’DAN GELENEKSEL DAYANIŞMA YEMEĞİ

Haber 06.04.2013 18:54 Cumartesi
Türk Kızılayı Nazilli Şubesi geleneksel dayanışma yemeği düzenledi. Nazilli Öğretmen Evinde düzenlenen dayanışma yemeğine iki yüze yakın davetli katıldı.
Çok sayıda Kızılay gönüllüsünün katıldığı gecenin açılış konuşmasını yapan Nazilli Kızılay Şube Başkanı Muhsin Doğan; “Bu yıl 15 Şubat’ta yaptığımız şubemizin genel kurulunun ardından çalışmalarımıza hız verdik ve bugün sizlerle bir araya geldik. Yönetim kurulumuz yenilendi. Yine bu yılki eğitim öğretim döneminde karşılıksız bursumuzu aylık 70 liraya çıkardık ve çocuklarımıza 9 ay burs verme kararı aldık. 2012 yılında kurulan Nazilli’de Telsiz ve Radyo Amatörleri Nazilli Şubesiyle afet halinde iletişimin sağlanması için ortak çalışma koşullarını araştırmaktayız. Bir başka girişimimiz de Nazilli Halk Eğitim Merkezi ile birlikte İlk yardım kursu düzenleme konusunda görüş birliğine varmamız oldu. Sizleri ilk yardım kursu için şubemize başvurmaya davet ediyoruz. Detaylı bilgiyi şubemizden alabilirsiniz.”
94 YILLIK GEÇMİŞİ VAR
Nazilli’de Arama ve Kurtarma Gönüllüleri oluşturmak için çalışmalara başladıklarını ifade eden Muhsin Doğan; “Aydın’da bulunan Afet ve Acil durum yönetimi il müdürlüğü ile de Nazilli’de Arama ve Kurtarma gönüllüleri oluşturmak için uğraşıyoruz. Nazilli Meslek Yüksekokulundan ve ADÜ İİBF’nin yetkilileri bize her türlü yardım sözünü verdiler. Yakında arama kurtarma eğitim çalışmaları başlayabilir diye umuyoruz. Bir başka müjdemiz de oturduğumuz büromuzu Kızılay adına satın almamız oldu. Biliyorsunuz ki şubemiz Kurtuluş savaşının en zor günlerinde Ağustos 1919 yılında kuruldu. Bunu o zamanki Nazilli Belediye Başkanının 27 Teşrinisani 1335 tarihli mektubundan anlıyoruz. O günden bu güne 94 yıl geçmiş. Üzerimizde bu sürede hizmet veren büyüklerimizi rahmet ve şükran ile anıyoruz.”
KIZILAY’DA KADINA ÖNEM DÖNEMİ BAŞLADI
Arşiv taraması yaparken de elimize 1935 yılından kalma belgeler geçti diyen Doğan; “Elimizde 1953 yılından itibaren tüm karar defterleri mevcut. Şubemiz yönetiminde görev alan ilk kadın üyeye 1960 yılında rastladım. Daha sonra 2007 yılında ilk kadın yönetim kurulu üyesi olan Yurdanur Atar görev aldı. Derneğimizin şube yönetiminde ilk kez bu seçimlerde Kadın - Erkek eşitliğini sağladığımızı gururla sizlere söylemek isterim. Bu bizim sağladığımız bir başarı değildir. Sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ta 1923 yılında yaptığı bir uyarının yaşama geçirilmesinden ibarettir. Bakın Atatürk ne diyor: ‘Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!’ şimdi bizde bunu yaptık Nazilli şubesinin görevlerini yarı yarıya bölüştük” dedi.
TÜRK BAYRAKLARIYLA 10. YIL MARŞI
Düzenlenen dayanışma yemeğinde her yıl İlk, Orta ve Lise düzeyinde okuyan okul öğrenci velilerine ortalama 22 Bin civarında mektup yazarak onların da katkıda bulunmalarını istediklerini, bu konuda da okul öğretmenleri, idarecileri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün büyük desteği olduğunu ifade eden Kızılay Nazilli Şube Başkanı Muhsin Doğan, mektup aracılığıyla yılda ortalama 17-19 bin TL gibi bir katkı sağlanmasına aracılık yapan Milli Eğitim Camiası adına İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan’a şükranlarını sunarak, teşekkür plaketi takdim etti. Konuşmalar ve plaket töreninin ardından canlı müzik eşliğinde gece yarısına kadar eğlence sürdü. Gecede ayrıca Kızılay’a gelir elde etmek için çeşitli hediyelik eşyalar satışa sunulurken, gecenin sonunda tüm davetliler kendileri için dağıtılan Türk Bayraklarını sallayarak 10. Yıl marşını hep bir ağızdan seslendirdiler.