Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

KALKINMA BAKANI YILMAZ IĞDIR’DA

Haber 06.04.2013 19:13 Cumartesi
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, güven ve huzur ortamının pekiştiği zaman bölgedeki kalkınma sürecinin daha hızlı olacağını ifade ederek, “Özel sektörlerin bu bölgelere yatırımlarını daha güçlü şekilde göreceğiz” dedi.
Birtakım incelemelerde ve açılışta bulunmak üzere AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu ile birlikte Iğdır’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Iğdır Valiliği’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Balan Yılmaz, huzur güven ortamının gerçekleşmesiyle kamu yatırımlarının yanı sıra bu bölgelerde özel sektör yatırımlarını da çok güçlü şekilde görüleceğini söyledi. Bakan Yılmaz, “Huzur ortamını sağlanmasıyla çok daha büyük ölçekli özel yatırımları yoğun bir şekli de buralarda göreceğiz. Biz kalkınmayı ekonomiden ibaret görmüyoruz. Sosyal durum son derece önemli sosyal boyutun öneminin farkında olarak Sosyal Destek Planı (SODES) dediğimiz ilimizde 2010 yılından bu tarafa uyguluyoruz. Kalkınma Bakanlığı olarak bu programı doğrudan hayata geçiriyoruz. Valiliğimiz kanalıyla sivil toplum örgütlerinden kamu kurumlarından yerel yönetimlerden bu projeleri alıp değerlendirip uygun projeleri hibe şeklinde destekler veriyoruz. Bu projelerde gençlerimize, hanımlarımıza, engellilere ve dezavantajlı gruplara dönük çok güzel çalışmaları Iğdır’da yönetiyoruz. Bir taraftan Doğu Anadolu Projesi (DAP) dediğimiz ile 14 ili kapsayan ilimizde çalışmamız yapılmaktadır. Öncelikle hayvancılığa yem bitkilerine dönük somut projelere önem veriyoruz” dedi.
Daha önceleri Türkiye sadece Avrupa’ya baktığını, şimdi ise dört bir tarafımıza baktığını ifade eden bakan Yılmaz, “İran’la ticareti arttırmaya çalışıyoruz. Kafkaslarla aynı şekilde bütün bu çalışmalarımız Iğdır ilimiz içinde önemli. İran ile ticaretin gelişmesi, bu bölgede ekonomik gelişmesi açısından önemli. İnşallah bütün bu çabalarımız şu güven ve huzur ortamı ile de pekiştiği zaman bu bölgelerimizde kalkınma sürecini hep birlikte göreceğiz. Bizler de bu gün bir nebze olsun numunelerini görmüş olacağız” şeklinde konuştu.
Milletvekili Aksu ise, “Bildiğiniz gibi birkaç aydan beri yeni bir süreç başlatıldı. İnşallah ümit ediyoruz bu terör ve şiddet olayları son bulur ve ülkenin her tarafında sıkıntısı çekilen ileri demokrasi ve güven ortamı sağlanmış olur. Güven ortamında ülkemiz daha büyük adımlar atarak daha çok kalkınır. Biz diyoruz ki topyekûn bir kalkınma batıda ne varsa doğuda da aynı şey osun dengeli ve topyekûn kalkınmayı bu sürecin sonunda hep birlikte gerçekleştirmiş oluruz” dedi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve beraberinde heyet Iğdır Valiliği ardından özel bir tekstil fabrikasının açılışını yapmak üzere Valilikten ayrıldı.