Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ TÜRBEDE BARIŞ İÇİN DUA ETTİ

Haber 06.04.2013 19:10 Cumartesi
Çözüm süreci için Batman’a çıkarma yapan AK Partili 45 milletvekili, Hasankeyf ilçesinde bulunan İmam Abdullah türbesinde barışın sağlanması için dua etti.
Hasankeyf girişinde karşılanan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve milletvekilleri burada halk oyunları ekibi ile barış halayı çekti. Hatıra fotoğrafları çeken vekiller daha sonra İmam Abdullah türbesine geçerek dua etti. Ailesiyle antik kent Hasankeyf’e gezmeye gelen BDP Milletvekili Altan Tan, AK Parti milletvekilleri ile karşılaştı. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile tokalaşan Tan gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Yeni anayasa çalışmaları ile ilgili konuşan Tan, “AK Parti'nin yeni verdiği anayasa teklifi benim için tam bir şok oldu. ‘Biz Türk milleti’ diye başlıyor. Bu bir çuval inciri berbat etmedir. Siz Türk milletiyseniz biz hangi milletiz. O zaman bütün milletleri, Türk milleti, Arap milleti, Çerkez milleti yazmamız mı gerekiyor. Bu anayasanın ruhuna aykırı, yeni çözüm dönemine aykırı, bu MHP’den, CHP’nin ulusalcılarından ve yeni imza toplayan 300 Türk milliyetçisi kişiden korkmanın alameti, korkmayla, endişeyle demokrasi ve yenilik olmaz. Bu CHP’nin ulusalcılarıyla aynı dil. Biz Türk milleti diye anayasaya başlıyorsanız yazıklar olsun. Böyle bir ifade yanlış. Zaten bu anayasanın değiştirilmesinin ana sebebi bu. Eğer siz anayasanın giriş kısmına ‘Biz Türk milleti’ diye başlıyorsanız neyi değiştiriyorsunuz. O zaman biz kimiz. O zaman bütün milletleri tek tek yazmanız lazım. Biz diyoruz ki yazmayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı esas olsun, vatandaşlıkta ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı’ diyeceksin. Ondan sonra öbür sayfada giriş kısmında ‘Biz Türk milleti’ diye başlayacaksın. Bu kandırmaca ve yalandan başka bir şey değil. Faşizme kılıf giydirerek faşizm demokrasi olmaz" dedi.
Basın mensuplarının damadının Kastamonulu olduğunu hatırlatması üzerine Tan, şunları söyledi:
"Benim annem Türk. Bu iş Türklük, Kürtlük, Sünnilik, Şiilik, Alevlik meselesi değil, bir demokrasi ve hukuk meselesidir. İşte gördünüz ben Kastamonulu bir aileyi kendim şoförlük yaparak gezdiriyorum. Benim dünürlerim başım gözüm üstüne geldiler. Benim annem de Türk, ama bu mesele Türklük, Kürtlük ile alakalı mesele değil. Bu eşit vatandaşlığı sağlayabilecek miyiz, sağlayamayacak mıyız meselesidir.
Türk, Kürt, Arap demeye gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yeter. Hepimizi kapsar bunun ötesindeki şeyler eskiyi, eski Kemalist, laikçi, ulus devlet anlayışını boyayarak tekrar halka yutturmaya ve satmaya dönüşür ki bu yol kimseye fayda sağlamaz. Ben biliyorsunuz ikinci ve üçüncü grup ile İmralı’ya gitmedim. Son gelen mektupta da ne var henüz arkadaşları görmedim, bilmiyorum. Yaklaşık 10 gündür Türkiye dışındaydım. Dolayısıyla bu mektubun muhtevası nedir, ne söylüyor, bu çekilmeyi hangi takvime bağlıyor bilmiyorum. Ama ben şunu söylüyorum, bu çekilme şu veya bu şekilde sağlanır. Bunlar bence bu saatten sonra ayrıntıdır. Ama esas olan anayasadaki haklar ne olacak. Demokratikleşme nasıl olacak işte biraz evvel dediğimiz gibi siz dakika bir gol bir “Biz Türk milleti” diye anayasaya giriş yaparsanız bu maç bitmez".