Manisa Haberleri

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ:

Haber 06.04.2013 19:18 Cumartesi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkenin üniter yapısını ‘dinamitlediğini’ savunarak, ‘Akil İnsanlar Heyeti’nin Türk milletini karanlığa ve köhneleşmeye ikna etmek için kurulduğunu iddia etti.
Bir takım açılış ve ziyaret için memleketi Osmaniye’ye gelen Bahçeli, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’yı makamında ziyaret etti. Buradan belediyenin yeni hizmet binasının temel atma törenine katılan Bahçeli, miting havasında geçen törende yaptığı konuşmada, gelecek yıl yapılması planlanan yerel seçimlerin üzerinde durdu, demokratik açılım süreci üzerinden hükümete yüklendi. Bahçeli, Türkiye’nin önünde 3 siyasi dönüm noktası olduğunu belirterek, “Bunun ilki 30 Mart 2014'de yapılacak olan mahalli seçimlerdir, ikincisi 28 Ağustos 2014'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimidir, üçüncüsü de 2015'de yapılacak milletvekilliği genel seçimleridir. Bu 3 seçim yakın tarihimizin en önemli sonuçlarına gebe, demokratik süreçler olarak dikkat çekmektedir. Milletçe önümüzün aydınlanması, karşımıza dikilen korkulukların yıkılması ve çıkarılan zorlukların aşılması için bu seçimler tarihi kavşak noktasıdır” dedi.
Töreni dolduran kalabalığın ‘vur de vuralım öl de ölelim’ sloganlarına karşılık vermeyen Bahçeli, konuşmasını seçimler üzerinden sürdürerek, “Bu seçimlerde AK Parti uyarılacak, tahammül sınırları aşan politikaları hakkında milli irade ilk hükmünü verecektir. Biliniz ki bu seçim ihanetle sadakatin, temizlikle kirliliğin, doğru ile yanlışın, beraberlikle ayrılığın, kardeşlikle hasımlığın, milliyetçilikle bölücülüğün mücadelesine sahne olacaktır. İnanıyorum ki AK Parti önümüzdeki seçimde ‘Gavur Dağı'ndan esecek milli rüzgarla’ sarsılacaktır. Görüyorum ki AK Parti'yi gelecek yıl zor günler beklemektedir. Osmaniyeli kardeşimin tepkisinden fark ediyorum ki AK Parti inecek milliyetçi hareket iktidar olacaktır” diye konuştu.
“AKİL ADAMLAR NEYİ ÇÖZECEK?”
‘Akil İnsanlar Heyeti’ni eleştiren Bahçeli, “63 kişilik aklı kararmış, kafası karışmış güruh, çözüm diyerek PKK'nın tekliflerini milletimize anılacaklar buna da inandırmaya çalışacaklar. Akil adamlar neyi çözecekler? Neye alet olduklarını farkında değiller. Türk milletine neyi anlatacaklar, neyi kabullendirmeye çalışacaklar? Başkana Erdoğan ile sözde akil kadrosu kim, ya da kimlerle halelleşmenin yolu açacaklar? Bu akılsızlar hangi akla hizmetle Başbakan Erdoğan'ın yanına sığınmış, milli değerlere bu kadar ters düşen aklını yitirmişler Türk milletinin karşısına nasıl çıkacak? Utanmadan yüzleri kızarmadan nasıl gezecekler? Türk milletinin kutsallığını ile şarkı söylemeye, film çekmeye, salonlarda ahkam kesmeye, ticaret yapmaya benzemez, gazete köşelerinde zehir kusmaya benzemez. Başkana ve yanındaki akıl fukaraları, Türk milletinin tepki ve itirazlarıyla muhakkak karışlaşacaktır” şeklinde konuştu.
“BAŞBAKAN ERDOĞAN MİLLETİ 36’YA AYIRIP, ÜNİTER YAPIYI DİNAMİTLEDİ”
Bahçeli, hükümetin, ülke yönetimini ‘eline yüzüne bulaştırdığını’ ve ‘sınıfta kaldığını’ savunarak, AK Parti’nin 10 yıllık iktidarlık döneminde bölücülüğün ve terörün azdığını, milli kimliğin erozyona uğradığını iddia etti. Başbakan Erdoğan’ın da Türkiye’nin kuruluş ideolojisi ve Türk milliyetçiliğini ‘ayaklar altına’ aldığını ileri süren Bahçeli, şunları söyledi:
“Başbakan Erdoğan, Türklüğü dışlamış ve Türk bayrağının saygınlığını gölgelemiştir. Kafasına göre, milleti 36'ya ayırmış ülkenin üniter yapıyı temelinden dinamitleyecek eyalet modelini gündeme getirmiştir. Başbakan Erdoğan, başkan olmak için her yola müracaat etmiştir. Hatta İmralı canisi ile bile fikir birliğine varmıştır. Bununla yetinmemiş PKK ile anayasa hazırlayacak kadar kontrolü ve dengeyi kaybetmiştir. AKP, BDP, PKK ve İmralı canisinin ortaklığı tüm yönleriyle deşifre olmuştur. Başbakan ile İmralı canisi aynı hedefte buluşmuştur. Bu ikili Türkiye'nin parçalanması için müştereke faaliyete geçmişlerdir. Türk millete vahim bölünme süreceğine sokulmuştur bunun adına da çözüm denilmiştir. PKK ile yapılan görüşme barış kılıfının içine saklanmıştır. Başbakan Erdoğan süreç isimle ihanete her şeyini bağlamıştır. Bunun da bahanesi olarak terörle mücadeleyi göstermiştir. Elbette terör son bulmalı şiddet ortadan kalkmalı, vatandaşımız huzur ve emniyet bulmalıdır. Bunun aksini savunmak ve söylemek mümkün değildir.”
“HERKESE AYNI ÖLÇÜDE YAKLAŞIYORUZ”
“Hiç kimseyi ayırt etmeden, köküne kökenine mezhebine bakmadan kucakladık” diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Vatanın her santimetrekaresine aynı göz, aynı duygu ve aynı ölçüde yaklaştık. Son yurdumuz üzerinde yaşayan her bir kardeşimiz bizim içini paha biçilmez bir cevherdir. Bunun için siyasi görüşü ne olursa olsun, geleceğini Osmaniye'de gören bu aziz vatan köşesinde soluk alıp veren vatandaşlarımıza elimizi uzatacak ve ocaklarının tütmesini sağlayacağız. Bizim üslubumuzda küslük, ayrılık ve ötekileştirme yoktur. Bizim siyasetimizde düşmanlık yabancılaştırma, kutuplaştırma yoktur. Bizim anlayışımızda, hizip, tahrik, kışkırtma, milleti etnik uçlara götürme yoktur. Kitabımızda terör örgütü ile görüşme, bölücülükten medet umma, şehitlerimizin katillerinden lütuf bekleme asla yoktur.”
“AK PARTİ 90 YIL ÖNCE YÖNETİMDE OLSAYDI İZMİR’İ YUNANLIYA BIRAKIRDI”
AK Parti’yi eleştiren Bahçeli, “AK Parti zihniyeti bundan 90 yıl önce yönetimde olsaydı İzmir'i Yunanlı'ya bırakır, İstanbul'u İngiliz'e teslim eder, Anadolu'yu da işgalcilere çözüm adı altında devreder, sonra da kaybolup giderdi. Böylece pürüzler ve sorunlar ortadan kalkmış ve AK Parti'nin tanımındaki barış da sağlanmış olurdu” diye konuştu.
Bahçeli, konuşmasının başında ezan okununca sözlerine bir süre ara verdi. Bahçeli konuşma yaptığı sırada zaman zaman duraksayan prompterin azizliğine uğrayarak yaklaşık birkaç dakika suskun kaldı. Bahçeli daha sonra Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ve partililerle birlikte dua ederek, kurdele kesti. Etkinlik, Türk halk müziği sanatçısı Zara’nın konseri ile devam etti.