Manisa Haberleri

BOSNA-HERSEK KARDEŞLİK ÇEŞMESİ AÇILDI

Haber 06.04.2013 19:32 Cumartesi
Altındağ Belediyesi Ankara’nın tarihi bölgesi Hamamarkası’nda yapılan "Bosna-Hersek kardeşlik çeşmesi" açıldı.
Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Başçarşı’da bulunan Osmanlı mirası tarihi çeşmenin aynısını Hamamarkası bölgesine inşa eden Altındağ Belediyesi, çeşmenin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Altındağ Belediyesi ile geçtiğimiz ay “kardeş şehir” anlaşmasına imza atan Bosna-Hersek Visoko Belediyesi heyeti de katıldı. Boşnak ve Türk belediye heyetinin birlikte ve coşku içinde gerçekleştirdiği açılışta, her iki taraf da Bosna ve Türk halklarının kardeşliğine vurgu yaptı.
Saraybosna kardeşlik çeşmesinin açılışı esnasında, Bosna-Hersek’teki çeşmeyi ilk gördüğü zaman çok beğendiğini ve çok etkilendiğini söyleyen Başkan Tiryaki “Hamamönü ve Hamamarkası bölgesi SİT alanı…Burada bu çeşmenin aynısını yapabilmek için özel izin aldık. Böylece 2 ülke arasındaki dostluğu simgelemiş ve ölümsüzleştirmiş olduk” dedi. Çeşmeden şu anda su aktığını söyleyen Başkan Tiryaki, Ramazan ayında ise çeşmeden şerbet akacağının müjdesini verdi.
Kendi ülkelerindeki bir eserin aynısının Türkiye’nin Başkenti Ankara’da ölümsüzleşecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Visoko kenti Belediye Başkanı Amra Babic ise, “Ankara’nın ortasında küçük bir Başçarşı oldu. Böylece dostluğumuz ölümsüzleşti. Bu çeşmenin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.
Kardeşlik Çeşmesi’nin açılışından önce Visoko Belediyesi heyeti, Başkan Tiryaki’nin her Cumartesi sabahı gerçekleştirdiği Altındağlı vatandaşlarla kahvaltı programına konuk oldu. Burada Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezleri’ne üye çocukların velileri ile birlikte kahvaltı yapan Boşnak heyet, kendilerine gösterilen ilgi karşısında çok memnun oldu. Kahvaltı sonrasında Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde ve Yarı Açık bölümde kısa bir gezinti gerçekleştiren Boşnak heyet, gördüklerinden çok etkilendi.
Başkan Tiryaki, daha sonra Bosna heyetine Hamamönü ve Hamamarkası bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar ve restorasyon projeleri hakkında bilgi verdi.