Manisa Haberleri

YAKALANAN 27 GÖÇMENDEN 16’SI FİRAR ETTİ

Haber 06.04.2013 20:20 Cumartesi
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Türk karasularına bırakıp kaçtığı belirtilen 27 Filistinli kaçak göçmenin 16’sı gözetim altında tutuldukları misafirhaneden firar etti. Polis, firari kaçakları yaşanan kovalamacanın ardından yeniden yakaladı.
Önceki gün Filistinli 27 kaçak göçmen, dün Yunanistan’ın Midilli Adasına kaçmak isterken Yunan Sahil Güvenlik botları tarafından yakalanmış ve botları patlatılarak Türk karasularında kaderlerine terk edilmiş halde Ayvalık Sahil Güvenlik ekipleri tarafından mutlak bir ölümden kurtarılmışlardı.
Ayvalık Sahil Güvenlik ekipleri tarafından, İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Göçmen Misafirhanesine sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar konulan 27 göçmenden 16’sı akşam saatlerinde kendilerine yemek götürüldüğü sırada firar etti. Kaçak Göçmen Misafirhanesi olarak kullanılan polis gözetiminde tutuldukları eski bölge trafik binasından firar eden 16 göçmen için alarma geçen polis ekipleri kaçakları yakalamak operasyon başlattı. Zeytinlikler arasına kaçtıkları tespit edilen kaçak göçmenlerin peşine düşen güvenlik güçleri ile kaçaklar arasında yaklaşık 45 dakikalık bir kovalamaca yaşandı.
Firar eden 16 Filistinli göçmenin 10’u yazlık bir sitenin yakınlarında, 6’sı ise Çanakkale ile İzmir’i birbirine bağlayan E-87 karayolunda zeytinlik arasında yakalandı. 16 firari Filistinli göçmen polis tarafından yeniden Göçmen Misafirhanesi’ne götürüldü. Göçmenlerin yeniden firar etmemesi için Göçmen Misafirhanesinde güvenlik tedbirlerinin arttırıldığı gözlendi.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.