Manisa Haberleri

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ:

Haber 06.04.2013 20:23 Cumartesi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,-“2014 seçimlerinde bu millet ilk sefer kendi oylarıyla yeni cumhurbaşkanını büyük bir farkla ilk turda seçecek” dedi.
AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı’nda düzenlenen “İl Danışma Meclisi” toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğul, ve çok sayıda partili katıldı. Toplantı bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör çözümü sonrası Türkiye’de yapılacak gelişmeleri anlattı. Kurtulmuş, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimine değindi. Kurtulmuş, bundan sonra halk kendi Cumhurbaşkanını seçeceğini belirterek, “Ben AK Parti içerisinde olmadığımı sürede de açık bir şekilde söylüyordum. AK Parti’nin 10 yıllık süredeki en önemli demokrasi başarısı nedir diye söylerseniz, Cumhurbaşkanlığının halk tarafından seçilmesini sağlamış olmasıdır. Bu Türkiye için devrim niteliğinde önemli bir adımdır. Neden? Eskiden, Türkiye’de her Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir takım Ali Cengiz oyunları olur. Alavere dalavere işleri olur. Bir takım karanlık odaların zadeganın, seçkinlerin iştahı kabarır. Çünkü milletin oyuyla değil, üç beş kişinin kapalı kapılar ardında tespiti ile Cumhurbaşkanı adayları ortaya çıkardı da onun için. 1961 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, rahmetli Ali Fuat Başgil, Cumhurbaşkanı adayı dahi olamadı. İstanbul’dan Ankara’ya aday olmak için gitti, büyük bir hukuk profesörü, ensesine silahı dayadılar dediler ki, ‘git bakalım İstanbul’a’ adamda kahretti oradan İsviçre’ye gitti. Türkiye o 1961 Cumhurbaşkanlığı seçiminden itibaren her Cumhurbaşkanlığı seçiminde, bir takım Ali Cengiz oyunları ile karşı karşıya kalır. Sonunda da milletin bir türlü, çokta tanımadığı adamların bir kısmı veya istemediği adamlar gelir Cumhurbaşkanı olur. Son bakın Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı seçilmesi. Kendi şahısına hiçbir şey söylemem değerli bir devlet adamı. Ama sonuçta o günü bir hatırlayın. Ahmet Necdet Sezer’i kim seçti Cumhurbaşkanı olarak, ‘efendim 5 parti birden anlaştı’ ya nasıl oldu da 5 tane cümle üzerinde anlaşamayan 5 partinin lideri, uzlaştırılarak, şöyle bir basın toplantısında ortaya çıkardılar ve ‘bizim adayımız Ahmet Necdet Sezer’ dedirttirildiler. Bunu bir soru işareti olarak zihinlerinize koyun. Ve Ahmet Necdet Sezer’in AK Parti’nin ilk yıllarında ne tür bir fonksiyon icra ettiğini de hep beraber yaşadınız. Çünkü sistemin emniyet sibobu düdüklü tencerenin buhar alan kısmı gibi Cumhurbaşkanlığı seçimi gibiydi de onun için. Çok şükür milletin elinde şimdi Cumhurbaşkanını kendi seçme iradesi var. Allah’ın izni ile 2014 seçimlerinde bu millet ilk sefer kendi oylarıyla yeni Cumhurbaşkanını büyük bir farkla ilk turda seçecek ve Türkiye demokrasi yolunda çok önemli bir adım atmış olacak” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ardından AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer ve Gaziantep gündemine ilişkin Kurtulmuş’a bilgiler verirken, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, 9 yıllık çalışmalarını anlattı. Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, günün anısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a hediye takdim etti.