Manisa Haberleri

DAVUTOĞLU: ’TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDA SURİYE KARŞISINDA İŞBİRLİĞİ ARGÜMANI YOKTUR’

Haber 06.04.2013 20:46 Cumartesi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın Türkiye ile İsrail’in Suriye aleyhine işbirliği anlaşması yaptığı iddiasına ilişkin, “Esed kendi dünyasında yaşıyor. Türkiye ile İsrail arasında Suriye karşısında işbirliği argümanı yoktur. Türkiye hiçbir zaman bir komşusuyla ilgili olarak üçüncü tarafla konuşmaz. Kendi komşuları ile ortak kader birliği yapar” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly ile bir araya geldi. Burada bir gazetecinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın İsrail ile Türkiye’nin Suriye’ye karşı işbirliği yaptığı iddialarını hatırlatması üzerine Davutoğlu, “Esed kendi dünyasında yaşıyor. Türkiye ile İsrail arasında Suriye karşısında işbirliği argümanı yoktur. Türkiye hiçbir zaman bir komşusuyla ilgili olarak üçüncü tarafla konuşmaz. Kendi komşuları ile ortak kader birliği yapar. Beşar Esed’in kendi halkı nezdinde de, uluslar arası toplum nezdi ve bizim nezdimizde de hiçbir inandırıcılığı kalmamıştır" dedi.
"Halen Esed ile mülakat yapanlar çıkabiliyor” diyen Davutoğlu, “Onunla toplantı yapan ana muhalefet partisi üyeleri çıkabiliyor. Hiçbir şey 100 bine yakın insanın katledilmesi, 1 milyona yakın mültecinin ülkeyi terk etmesi ve 3 milyona yakın insanın ülke içinde yer değiştirmesi kadar mühim değil. Kendi dünyasında yaşıyor. Türkiye ile İsrail arasında Suriye karşısında işbirliği argümanı yoktur. Türkiye hiçbir zaman bir komşusuyla ilgili olarak bunu üçüncü tarafla konuşmaz. Kendi komşuları ile ortak kader birliği yapar. Bunlar Esad’ın kendi katliamını örtme çabasıdır. Bu ciddiye alınacak bir şey değil” diye konuştu.
İsrail’in geçtiğimiz günlerde Filistin’i bombardımana tutması ile ilgili soruya ise Davutoğlu, “İsrail, Gazze ve Filistin’e yönelik yanlış bir duruma girdiği takdirde Türkiye tavrını ortaya koyar ve tutumu açık olur. Türkiye gerekli mesajı vermiştir. Herkesin bu süreçte dikkatli olması lazım. Ortadoğu barış sürecini sabote etmekten kaçınmak lazım” ifadelerini kullandı.