Manisa Haberleri

BÖLGE İŞADAMLARI DERNEKLERİ DÜSİAD’DA TOPLANDI

Haber 06.04.2013 21:22 Cumartesi
DÜZCE (İHA) – Bölgedeki Makine Metal Komiteleri, Düzce Sanayici İşadamları Derneği (DÜSİAD) çatısı altında bir araya geldi. Düzce'deki teşvik imkanları, aynı sektördeki meslek kuruluşları ile üretici firmaların fikir alış verişinin sağlanması, Düzce'yi daha yakından tanımaları ve Düzce'deki yatırımların incelenmesinin amaçlandığı toplantı gerçekleşti.
DÜSİAD, İstanbul, Kocaeli ve Bolu illerindeki işadamları ile DÜSİAD Plazada bir araya geldi. Makine Metal Komitelerinin istişaresi şeklinde geçen toplantıya DÜSİAD Başkanı Eyüp Çakır, KOSGEB Düzce Müdürü Asımı Türkmen, Düzce OSB Müdürü Aylin Özdemir, Türkiye OSB-DER Akademi Danışmanlık Yeşil Ofisi, Bolu BOSİAD, Kocaeli KASİAD, İstanbul Atılım Derneği ve DÜSİAD’ın Makine Metal Komiteleri üyeleri katıldı. Çok verimli geçen toplantı ve fabrika gezileri sonrası bölge işadamları sık sık bir araya gelme kararı aldılar.
DÜSİAD Başkanı Eyüp Çakır, Düzce’nin adeta küllerinden yeniden doğduğunu belirterek, konumu itibarı ile yatırıma en uygun olan il olduğunu söyledi. Çakır, “Düzce olarak yeni sanayi yatırım alanları ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Turizm ile ilgili büyük hedeflerimiz var. Küçük olmanın ve teşvikte bu kadar çok desteklenmenin avantajı ile önümüzdeki günlerde önce ilimizi, sonra da Derneğimizi çok daha güçlü hale getireceğimiz kanaatindeyim” dedi.
Toplantıda, KASİAD, BOSİAD ve İstanbul Atılım Derneği Makine Metal Komisyon Başkanları da birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar, Düzce'nin ismini çok sık duyduklarını ve DÜSİAD sayesinde Düzce'deki teşvikler konusunda geniş bilgiler almak için burada olduklarını söylediler. KASİAD Makine Metal Komitesi Başkanı Ertan Katık, yaptığı konuşmasında, bu tür toplantıların sürekli olmasını istediklerini söyledi. Katık, "İki tane SİAD'ın bir araya gelerek başka bir SİAD'a gitmesi ilklerden biridir. Bu toplantıların 5-6 tane SAİD olarak yapılmasını diliyoruz. Düzce sanayide gelişmiş illere en yakın olan illerden birisidir. Keşke bir imkanını bulup ta KASİAD üyesi bir kaç firmamızı Düzce'de yatırım yaptıra bilsek. Bu konuda Düzce OSB'den ve DÜSİAD'dan yardım bekliyoruz" dedi.
OSB-DER, Akademi Danışmanlık Yeşil Ofis Müdürü Mehmet İnanır, bölge sanayici ve işadamlarına yönelik "Devlet Yatırımları Hakkında Kararın Uygulanması Mevzuatı ve Düzce'deki Teşvik İmkanlarının Kullanılması Mevuatı" hakkında sunum yaptı.
Toplantının ardından Düzce 1. OSB'de kurulu bulunan MAS-DAF fabrikası gezildi. Fabrikanın DAF Üretim Müdürü İbrahim Demir tarafından bölge işadamlarına fabrikanın üretimi ve çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Gezi sonrası sanayici ve işadamları toplu fotoğraf çektirdiler.