Manisa Haberleri

EVDE BAKIM YÜZSÜZLERİ

Haber 07.04.2013 09:41 Pazar
Adana'da evde bakım ücreti alabilmek için başvuran 21 bin 73 kişiden, 2 bin 700 kişinin başvurusunun reddedildiği belirtilerek, başvuru yapan kişiler arasında evi, arabası, arsası hatta maaş alabilmek için sigortasını iptal ettirenlerin bile oluğu bildirildi.
Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fazlı Doğanç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın evde bakıma muhtaç olan ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle bunu yerine getiremeyen kişilere 2007 yılından itibaren daha iyi şartlarda bakılması için evde bakım ücreti dönemi başlatıldığını söyledi. Vatandaşların daha modern ve sağlıklı ortamda yaşamalarını sağlamak için atılan bu adımda bazı şartlarında olduğunu belirterek, "Bir vatandaşın evde bakım ücreti alabilmesi için önce yüzde 50 engelli olması gerekiyor. Hastaneden ağır engelli raporu alması gerekiyor. Hastanın sadece engelli olması da yetmiyor. Mesela görme engelliler çocuğu zaman evde bakım ücreti alamıyor. Çünkü bunlar kendi işini kendi yapabilecek durumda oluyorlar. Buradaki en önemli kriter başkasının bakıman muhtaç olması. Kesinlikle kendi işini kendisi yapamıyor olmasıdır. Ayrıca bakım ücreti almak isteyenin geliri evdeki kişi sayısına bölündüğünde 468 lirayı geçmemiş olması gerekiyor. 469 lira olduğunda maaş bağlanmıyor" dedi.
Doğanç, 6 yılda Adana'da 21 bin 73 kişinin evde bakım ücreti almak için başvuru yaptığına dikkat çekerek, "Başvuru sonrası kurduğumuz özel ekip başvuranın adresine gidip titiz bir inceleme yapıyor. Bu ekipte, sağlık elamanları, gelir belirleyici elemanlar, sosyal hizmet uzmanları bulunuyor. Bunların yapmış olduğu inceleme sonunda bugüne kadar 14 bin 614 kişiye her ay 700 lira evde bakım ücreti maaşı bağlanarak, 10 milyon 209 bin 107 lira ücret ödendi. 700 kişinin incelemesi biterken, 450 kişinin de incelemesi devam ediyor."
Doğanç yapılan incelemelerde 2 bin 700 kişinin başvurusunun reddedildiğinin altını çizerek, "Bu retlerin sebebinin çocuğu başvuran kişilerin evde bakıma muhtaç olmamasıdır. Çoğu da ekonomik olarak bizim kriterlerimize uymadığı için ret cevabı alıyor. Şurası çok önemli evde bakıma başvuru yapan kişinin geliri fert başına 468 lirayı geçmeyecek. Bazıları evi, arabası, arsası olmasına rağmen bize başvuru yapıyor. Hatta sigortasına iptal ettirip evde bakım ücreti almaya çalışanlar var. Biz bunları yaptığımız araştırmada ortaya çıkartıyoruz. Bunların bize gelip ücret almak için başvurması gerçekten evde bakım ücreti almak isteyenlerin geç almasına sebep oluyor. Bu nedenle devletin koymuş olduğu kriterler ortada buna uymayan başvurmasın. Bana göre bir kişinin bakıman muhtaç her insana Sabancı'nın çocuğuna bile yardım yapılmalı ancak şu an ekonomik kriterler var" diye konuştu.