Manisa Haberleri

MERMER İHRACATINDA SEVİNDİREN TABLO

Haber 07.04.2013 09:54 Pazar
Yer altındaki zenginlikleri gün ışığına çıkartarak bölge ve ülke ekonomisine kazandıran Pırlanta Erciyes Madencilik, Hindistan, Çin, Güney Kore ve Filipinler'e mermer ihraç ediyor.
İhracat hedefini büyüten firmanın Genel Müdürü Ferhat Beluk, dünyadaki birçok fuara katılarak pazar payını genişletme çabalarında olduklarını bildirdi.
Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Beluk, "2010'dan beri bu sektörde yenilikçi çalışmalara imza atıyoruz. Mermer blokları çıkartarak Hindistan, Çin, Güney Kore ve Filipinler'e blok olarak ihraç ediyoruz" dedi.
Üç maden ocaklarının da Kayseri Sarız'da bulunduğunu belirten Beluk, üç yıldır faaliyetlerine ağırlık verdikleri bu sektörde 3 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, bu yılki hedeflerinin ise 10 milyon dolar olduğunu ifade eti.
Madenciliğin zor bir sektör olduğunu, bu yüzden bu sektörde faaliyet gösteren fazla firma olmadığını belirten Beluk, şu anda maden ocaklarında 63 işçinin çalıştığını söyledi.
Türkiye'nin şu anda yıllık mermer ihracatının 2 milyar dolar olduğunu kaydeden Beluk, "Bu alanda ülkemizde önemli bir potansiyel var, biz bu potansiyeli değerlendirmek istiyoruz" dedi.
Ferhat Beluk, mermerin modası geçmeyen önemli bir yapı elemanı olduğuna dikkati çekerek, "Hem dayanıklı hem de şık. Yurt dışında çok büyük talep gören mermerin ihracatını artırabilecek kapasitemiz var. Bu talebi ekonomiye kazandırma çabasındayız" diye konuştu.