Manisa Haberleri

ÇARDAK KÖYÜNDE ’ÇİFTÇİ TARLA OKULU’ AÇILDI

Haber 07.04.2013 10:26 Pazar
Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Antalya'nın Manavgat İlçesine bağlı Çardak köyünde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 'Çiftçi Tarla Okulu' Projesinin pilot uygulamasını hayata geçirdi.
Çardak köyündeki gerçekleştirilen açılış törenine Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Birol Tuncel, Ziraat Mühendisi Adem Solak, Ev Ekonomisti Şöhret Okta ve Ziraat Mühendisi Ünver Talha Koç ve çardak köyü çiftçileri katıldı.
Törende açılış konuşması yapan Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Birol Tuncel Manavgat’taki ilk 'Tarla Okulu' Projesinin pilot köy olarak belirlenen Çardak köyünde hayata geçirdiklerini belirterek buradaki temel amacın teorik bilgiyle beraber bilgilerin çiftçilerle bizzat sahada uygulaması, çiftçi eğitimini uygulamalı olarak sağlamak ve çiftçiyle bütünleşmek olduğunu bildirdi. 2013 yılı için pilot olarak belirlenen Çardak köyündeki çalışmaları önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırarak diğer köylerde de gerçekleştireceklerini kaydeden Tuncel "Manavgatlı çiftçilerimize çok yararlı olacağına inandığımız Bakanlığımızın projesi ile çiftçilerin üretimi, üretimde nitelik ve niceliği arttıracak unsurlar çiftçiye birebir anlatılacaktır. Tarlada serada çiftçi ile birebir ilgilenilerek entegre mücadele anlatılacak, kalıntı sorununun minimum seviyeye indirilmesi sağlanacaktır. Çalışma haftanın bir günü teorik olarak gerçekleşecek, haftanın bir başka günü de uygulamalı olarak seralarda teorik bilgi aktarımı yapılacaktır. Çiftçilerimizin gündüz iş yoğunluğu göz önünde bulundurularak teorik eğitim gece yapılacaktır. Eğitimlerde çiftçilerimizin tüm sıkıntılarını, beklentilerini dinleyerek yetkimiz çerçevesinde çözüm bulmaya çalışacağız” dedi.
Daha sonra 'Çiftçi Tarla Okulu'nda çiftçilere ilk ders olarak Ziraat Mühendisi Ünver Talha Koç tarafından Entegre Mücadele Yöntemleri anlatıldı. Ardından ise verilen bilgilerin uygulamalı olarak gösterilmesi amacıyla serada uygulama gerçekleştirildi.