Manisa Haberleri

YAKINTAŞ DERESİNDE BALIK ÖLÜMLERİ

Haber 07.04.2013 10:36 Pazar
Samsun’un Bafra ilçesindeki bir derede son günlerde balık ölümlerinin artması köylüleri korkutuyor.
Yakıntaş deresinde balık ölümlerine rastlandı. Derenin göl ve denize kadar aktığını belirten vatandaşlar, yetkilileri göreve davet ederek deredeki zelirlenme olayına çözüm bulunmasını istedi. Köy sakinlerinden Recep Yavuz, eskiden bu dereden bırakın hayvanları insanların bile su içtiğini belirterek "Şimdi bu durumda insanlar su içme değil suyun içerisinde yaşayacak hayvan kalmadı. Buradan hayvanlar su içtiği zaman hastalanıyor. Hayvanlarımızın su içeceği kaynak yok. Daha önce yetkililere dilekçe verdik ancak ilgilenen olmadı" dedi.
Yıllardır derelerden su içtiklerini söyleyen Osman Gümüş de, şöyle konuştu: “Ekin biçerken bu derelerden sularımızı içerdik. Bu 5-10 senedir buradan akan pis su hayvanlarımızı zehirliyor, balıklar ölüyor. Bu yıllardır böyle sürüyor. Bu günde ben tesadüfen buraya geldim. Ölmüş balıkları gördüm. Yetkililer buna bir çare bulsun. Eskiden bu derelerden 2 kilo 3 kilo sazan balığı tutardık. Bu pisliğe, balık ölümlere kimse çare bulamadı. Benim malıma vatandaşın malına zarar veriyor. Yetkililer gelsin baksın. Kazandere, Kaydırabak’dan gelen su balık gölleri ve denize kadar akmaktadır. Çok hayvana zararı var. Buradan bahçeleri sulama yaptığımızda sebzelere hastalık vuruyor. Yetkililerden bir çare istiyoruz.“
Köylülerden Mustafa Akman ise, hayvanlara dereden su içiremediklerini belirterek şunları söyledi: "Balık nesli tükendi. Acil olarak çözüm bulunmasını istiyoruz."
Yakıntaş Köyü Muhtarı Halil Usta, yetkililere verdikleri dilekçelere rağmen çözüm bulunmamasına üzüldüklerini ileri sürerek, yardım beklediklerini sözlerine ekledi.