Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

MEVLEVİHANE YERİNE OTOPARK VE HAVUZ İNŞA EDİLİYOR

Haber 07.04.2013 11:05 Pazar
Bursa'da mülkiyeti Vakıflar'a ait iken su deposu yapılması için belediyeye tahsis edilen Pınarbaşı Mezarlığı karşısındaki Bursa Mevlevihanesi'nin yeniden ihyası konusu sürüncemede kaldı.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın vatandaşların talepleri sebebiyle Başkan Recep Altepe'den yeniden ihyasını istediği ve "1 yıl sonra açılışı birlikte yapalım" dediği Bursa Mevlevihanesi'nin yerinde şu anda otopark ve süs havuzları inşaatına başlandı. Vatandaşlar, en son postnişin Ahmet Cünuni Dede'nin türbesinin de bulunduğu alanın yanında 400 metrekarelik semahane kısmının bütün detaylarını gösteren fotoğraflara göre yeniden ihyasını istiyorlar. Eski Eserleri Sevenler Kurumu, Hak Yol Vakfı, Birlik Vakfı, Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras Grubu gibi birçok sivil toplum kuruluşunun Pınarbaşı Mezarlığı karşısında ihyasını istediği Bursa Mevlevihanesi büyükşehir bürokratları ve başkanı ikna edilemediği için yeniden inşa edilemiyor. Belediye yetkilileri gerekçe olarak, semahane kısmının eski yerinde şu anda nakledilmesi mümkün olmayan su depoları bulunduğunu ileri sürüyor. Ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise, 400 metrekare civarındaki semahane kısmının depoların bulunmadığı alanda biraz kaydırılarak aslına uygun inşa edilebileceğini savunuyor.
Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu ve Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras Grubu Başkan Yardımcısı, Gönüllü Çevre Müfettişi Ali Turan, mevlevihanenin yok sayılmasının bu kadar eser restore eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye yakışmadığını ifade ederek, "Mahalle sakinleri, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi Bursa Mevlevihanesi'nin semahene kısmı ile bazı müştemilatlarının Pınarbaşı Mezarlığı karşısında şu anda boş olan arsaya yeniden inşa edilmesini bekliyor. Bu konudak taleplerimizi Vakıflar'dan Sorumlu Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç'a defaatle dosya halinde sunmamıza rağmen, belediye bu konuda hiçbir adım atmıyor. Bursa Kalesi'nin Tahtakale Kapısı'nın açılış töreninde bizzat Bülent Arınç'a durumu izah ettik. Başkan Altepe'den bu alanın mevlevihane olarak inşa edilmesini, 1 yıl içerisinde bunun Vakıflar kanalı ile yapılmasını istemesine rağmen, belediye bu konuda bildiğini yapıyor. Şu anda Pınarbaşı Mezarlığı karşısındaki boş alanlar daha önce yapılan üçer araçlık cep otopark gibi yeni otoparklar ve süs havuzları inşa edilerek yeşillendirilmeye çalışılıyor. Bu düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi'nin halkın talepleri ve Bülent Arınç'ın ricasına rağmen hiçbir adım atmadığını teyit ediyor. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, vakıf yerlerinin kamulaştırma yetkisini kullanmalıdır. Re'sen Pınarbaşı Kabristanı karşısındaki Bursa Mevlevihanesi'nin yeri öncelikle belediyeden alınarak, Vakıflar'ın mülkiyetine geçirilmelidir. Vakıflar bu uygulamayı birçok tarihi eserde yaptı. Hiçbir ücret ödemeden, eski vakıf yerini kendi adına tescil ettirebilir. Bundan sonra gerekirse eski fonksiyonunu kaybeden su deposunu da iptal ederek, Bursa Mevlevihanesi söz verildiği gibi aslına uygun bir şekilde inşa edilir. Vakıflar'ın kibarca, rica ile belediyeden istediği işi yapmayarak, vatandaşı oyalaması bu şekilde karşılık bulmalıdır. Bu süs havuzları ve otoparklarda şimdiye kadar belediyenin yaptığı tarihi eser restorasyonlarına da gölge düşürüyor. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü Mevlevihane konusunda bütün yazışmaları yapmasına rağmen, belediye engellemesine takılıyor. Süs havuzu inşaatından sonra Vakıflar'ın kanunda verilen yetki kullanılarak yeri kamulaştırması lazım. Su deposu da yıkılıp yerine mevlevihane bütün müştemilatları ile yapılabilir. Zor oyunu bozacak. Belediyenin su deposunu da buradan kaldırması gerekir" dedi.
Birleşmiş Milletler tarafından dünyada Mevlana yılı ilan edilen 2005 yılında birçok ilahiyatcı öğretim üyesi, mevlevihanenin ihyası için Kültür Bakanlığı'ndan da yazılı talepte bulunmuştu. 8 yıl geçmesine rağmen bütün yazışmalar belediyenin su deposu gerekçe gösterilerek engellendi.