Manisa Haberleri

KAPALI ÇARŞI KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Haber 07.04.2013 11:49 Pazar

 Manisa Belediyesi geçtiğimiz yıllarda Dr. Sadık Ahmet Caddesi üzerinde yaptığı cephe iyileştirme çalışmalarına Kapalı Çarşı’da da başladı. Belediye Başkan Yardımcısı Cem Çöllü, yapılacak çalışmayla hedeflerinin Kapalı Çarşı’yı canlandırıp ‘Manisa Değişiyor’ sloganı altında kente yeni bir sosyal alan kazandırmak olduğunu söyledi.

\r\n

Şehzadeler kenti olarak bilinen Manisa'da tarihi mimariyi ortaya çıkarma hedefiyle daha önce Kuyumcular Çarşısı olarak bilinen ve çoğu eski yapılardan oluşan Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nde bulunan dükkanların dış cephe sağlıklaştırma çalışmalarını yaparak caddeye estetik ve otantik bir görünüm kazandıran Manisa Belediyesi, aynı çalışmayı Kapalıçarşı’da da başlattı. Bu kapsamda yapılan ihalenin ardından Kapalı Çarşı’da dükkanların saçak, kepenk ve dış görünüşlerinin değiştirilmesiyle ilgili çalışmalar başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Fen İşleri Müdürü Cem Çöllü, Anıtlar Kurulu’ndan alınan iznin ardından ihalenin yapıldığını, 150 gün sürecek ve 178 bin 527 TL’ye mal olacak projeyle çarşıdaki 30 dükkanın dış cephesini tarihi yapısına uygun olarak sağlıklaştırılacağını söyledi.

\r\n

Çarşının önce çehresi değişecek

\r\n

Kapalı Çarşı’da 52 dükkanın bulunduğunu, ancak bazı dükkan sahiplerinin dış cephe iyileştirilmesi yapılmasına muvafakat vermediğini dile getiren Fen İşleri Müdürü yüksek mühendis Cem Çöllü; “Bu anlamda 30 dükkandan muvafakat aldık. Bu dükkanlarda çalışmaları yapacağız. Diğer dükkan sahipleri de muvafakat verirse onların da dış cephe iyileştirmelerini yapıp Kapalı Çarşı’nın çehresini değiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

\r\n

Modern çay bahçesi yapılacak

\r\n

‘Manisa Değişiyor’ sloganıyla kentin vizyonunu değiştirmek amacıyla Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün sözünü verdiği Kapalı Çarşı projesinin de gerçekleştirilmesi için yakın zamanda çalışmaların başlayacağını söyleyen Cem Çöllü; çarşıda Belediye’ye ait 3 dükkanın modern çay bahçesine dönüştürülmesiyle ilgili projenin Anıtlar Kurulu’nda olduğunu, kurulun projeyi kabul etmesinin ardından bu konu ile ilgili olarak da çalışmalara başlanacağını belirtti. Başkan Yardımcısı Cem Çöllü, Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün öncülüğünde Manisa'nın simgelerinden Kapalı Çarşı'nın canlandırılarak hak ettiği değeri bulmasını, bölge ticaretinin hareketlendirilmesini ve kent sosyal hayatına kazandırılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.