Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

(HABER ÖZEL) ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ

Haber 07.04.2013 12:12 Pazar
Iğdır Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Kalp Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yavuz Çakıroğlu, Türkiye'de 65 bin civarında diyaliz hastası olduğunu ve yılda yaklaşık 7 bin kişinin organ beklerken öldüğünü belirterek, “Bu kişilerin hayatlarını kaybetmemesi için organa ihtiyaç var” dedi.
Op. Dr. Çakıroğlu, organ bağışının ülkemiz için çok önemli bir sağlık sorunu olmakla beraber, organ bağışıyla ilgili etkinliklerin sadece bir haftalık süreçte yapılmaması ve çalışmaların yılın 365 gün devam etmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de organların yüzde 75’i canlı donörden ve genellikle hastanın kendi yakınlarından alındığına dikkat çeken Çakıroğlu, yüzde 25'i de kadavradan elde edildiğini belirtti. Organ nakli sayesinde ölümcül durumdaki ya da beden işlevlerinin bir kısmını yerine getiremeyen hastanın sağlıklı bir yaşama kavuşmasının sağlandığını ifade eden Op. Dr. Çakıroğlu, “Dünyada, organ nakli yapılmazsa yaşamı ölümcül tehlike altında olan 1 milyara yakın insan var. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre, bu sayının 22 bini Türkiye’deki hastalar oluşturmaktadır. Dünyada kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve ince barsak gibi organlar ile kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücrelerin nakli yapılabilmektedir. Türkiye’de ise kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, kornea, kemik iliği ve kan nakilleri başarıyla yapılmaktadır” dedi.
“TÜRKİYE’DE ORGAN BAĞIŞ ORANI DÜŞÜK”
Türkiye’de yaklaşık 22 bin hastanın organ beklediğini söyleyen Çakıroğlu, “Organ bağışını özendirecek tüm çalışmalar hastaların mağduriyetine çare olacaktır. Türkiye’de organ bağış oranı düşük, ama bu sorun yalnızca ülkemize ait değil tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de nakil sayıları istenilen orana maalesef ulaşamıyor. Nakle en çok ihtiyaç duyulan organ böbrektir. 2010’da ülkemizde 2 bin 548 böbrek nakli yapılırken, bu sayı Eylül 2011’de 2 bin 16’ya düşmüş durumda. Türkiye'de 65 bin civarında sadece diyaliz hastası var ve yılda yaklaşık 7 bin kişi organ yetmezliğinden, yani organ beklerken ölüyor. Bu kişilerin hayatlarını kaybetmemesi için organa ihtiyaç var” şeklinde konuştu.
“ORGANLAR İNSAN ÖLDÜKTEN SONRA TOPRAK OLMAKTA”
İnsanlar öldükten sonra bedenlerinin toprak olduğunu da hatırlatan Çakıroğlu, “Geçen yıl ülkemizde bin 330 beyin ölümü gerçekleşmiş ve ancak bunların sadece yüzde 25'in de organ bağışı olmasına rağmen İspanya'da ise yakını ölmüş insanların yüzde 86'sı organ bağışında bulunmakta. Biz niye yüzde 25'te kalıyoruz, bunun sorgulanması gerekir. Organ nakli ölümle yaşam arasında bir yarış olup; Türkiye'de organ ihtiyacının karşılanması için her yıl yaklaşık 2 bin kadavra bağışına ihtiyaç vardır” dedi.
Organ nakli altyapısında Türkiye’nin oldukça ileri bir noktada bulunduğunu ifade eden Çakıroğlu, “Bağışlanan organ olduğunda, ilgili tüm birimler ivedilikle Organ Nakli Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nda harekete geçmekte ve bağışlanan organ, o organ için en uygun hastaya ulaştırılarak bir an önce nakli gerçekleştirilmektedir. Organ nakli merkezlerimiz tüm kapasitesi ile çalışmaktadır. Ülke olarak böbrek naklinde oldukça başarılı olmamıza rağmen, akciğer naklinde bazı sıkıntılar yaşanmakta, ancak bu yıl akciğer nakli yapılan 20 hastanın yüzde 60'ı sağlığına kavuşmuştur” dedi.
“ORGAN BAĞIŞI DİNİ VE İNSANİ BİR GÖREVDİR”
‘Bir kişinin hayatını kurtaran bütün insanlığın hayatını kurtarmıştır’ ayetini de hatırlatan Çakıroğlu, “Organ naklini teşvik eden, öneren ayetler vardır. Aynı zamanda bu bir insanlık görevidir. Sürekli diyalize bağlı böbrek bekleyen, göz korneası bekleyen, ışığı bekleyen insanların aydınlığa kavuşturulması çok büyük bir insani görevdir. Iğdır’da bu anlamda çok büyük bir ilgi gördük. Beyin ölümü gerçekleşen 3 hastanın birinde organ nakli yapabildik. Bununla ilgili yaptığımız altı aylık bir çalışmada 600 vatandaş organ bağışında bulundu” diye konuştu.
Organ bağışlamanın bir insani görev olduğu belirten Ahmet Kızılkuş isimli vatandaş ise, her bireyin organ bağışlaması gerektiğini, kendisinin de bugün organ bağışında bulunmak için form doldurduğunu belirtti.