Manisa Haberleri

GAZİANTEPLİ GENÇ GİRİŞİMCİLER, İLK GENEL KURULU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ

Haber 07.04.2013 12:39 Pazar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep İl Genç Girişimciler Kurulu, ilk genel kurulunu koordinatör oda olan Gaziantep Ticaret Odası'nda (GTO) gerçekleştirdi.
TOBB tarafından yürürlüğü konulmuş mevzuat kapsamında, yılda iki kez toplanması öngörülen TOBB Gaziantep İl Genç Girişimciler Kurulu’nun bahse konu ilk genel kurulu, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. GTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ve 100’ün üzerinde genç girişimcinin katıldığı genel kurulun açılışında konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, genel Kurulu tebrik ederek, Genç Girişimciler Kurulu’nun her anlamda yürüteceğe faaliyete destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Konuşmasında, “Esas olan sizin gençliğiniz ve dinamizminizdir. Bu kurulun oluşturulmasında yatan temel neden sizin gençliğinizin ve dinamizminizin topluma, Gaziantep’e ve ülkeye hizmetine kanalize edilmesidir. Bu bağlamda yürüteceğiniz çalışmalarınızda sizinle birlikte olmaya ve desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer veren Aslan, genç girişimcilere önemli mesajlar da verdi. Başkan Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Şuanda Gaziantep, gerek sanayi ve ticarette gerekse temsil noktasında çok iyi bir noktada. Bu anlamda Türkiye’nin en önde gelen illerinden bir tanesidir. Ekonomik sıralamada 6’ıncı sırada gözüküyoruz ama temsil kabiliyetimiz ve lobicilik faaliyeti açısından baktığınızda şuanda İstanbul, Bursa ve Kocaeli ile birlikte ilk 4 sıradayız. Ankara ve İzmir’i ekonomik ağırlık açısından kesin olarak geçmiş durumdayız, temsil açısından da aynı şeyler söz konusudur. Bunun altını çizmekte fayda görüyorum. Tabi bu noktaya gelmek kolay olmadı. Çok uzun ve meşakkatli yollardan geçtik. Özellikle 1990’lı yıllardan itibaren Gaziantep’te Ortak Akıl anlayışını oluşturmak, birlik ve beraberlik için çok mücadeleler verdik. Gaziantep’in bu noktalara gelmesindeki temel etken, şuanda kentte oluşturulan ortak akıl anlayışı ve sağlanan sosyal barıştır. Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Sanayi Odası’nın öncülüğünde kentteki tüm kişi, kurum ve kuruluşlar söz konusu Gaziantep olduğunda hepimiz el ele vermeyi başardık.”
Gaziantep’in sadece kendini geliştirme amacıyla hareket eden bir kent olmadığına, tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin gelişimi için projeler geliştirildiğine de vurgu yapan Başkan Aslan, “Gaziantep, hem ekonomik, hem siyasi hem de sosyal anlamda bölgesine liderlik yapan bir kent. Dolayısıyla Gaziantep’teki ekonomik gelişmeler, bölgenin ekonomik gelişimiyle çok yakından ilgili ve birbirine paraleldir. Onun için biz Gaziantep olarak önümüze bir vizyon koyarken, sadece şehrimizi değil, bölgeyi ve ülkenin genel menfaatlerini hedef alarak hareket ederiz” dedi.
“Gaziantep’in yeni nesilleri olarak sizler kenti bugün ulaştığı noktanın çok daha ilerisine taşıyacak olan kişilersiniz. Bunu Gaziantep’teki ortak akıl anlayışına sahip çıkarak başarabilirsiniz” diyen Başkan Aslan, sözlerini şöyle tamamladı, “Bu şehir, birlik ve beraberliği sağlayabilmiş ender kentlerden birisi ve bu anlamda model olmuştur. Gaziantep’in bugün bulunduğu noktaya ulaşmasındaki en önemli etkenler var. Birincisi ortak akıl anlayışı bir diğeri ise Gaziantep’te sağlanan sosyal barıştır. Doğulusu, batılısı bu şehirde herkes kardeşçe yaşamayı başarmıştır. Benim sizlerden ricam; gelecekte bugün bizlerin bulunduğu makamlara geldiğinizde bu şehrin ortak akıl ve sosyal barışına zarar getirecek hiçbir hareketin ve davranışın içerisinde olmayınız. Aksine daima bu yapıyı ve anlayışı kuvvetlendirecek bir tavır içerisinde olun. Bu konuda sizlere güveniyoruz. Çünkü bu şehrin, bölgenin ve ülkenin geleceği sizlerin ellerindedir. Bunun gerisi teferruattır. Eğer bu anlamda bir sorun yaşanmaz ise proje üretmek ve projeleri hayata geçirmek, ardından kalkınma ve büyüme kendiliğinden gelecektir. Bu şehirdeki ortak aklı ve huzuru korumak öncelikli görevimiz ve görevinizdir. Diğer hedeflerin hepsi el ele verdiğiniz zaman belli bir süreç içerisinde gerçekleşecektir.”
TOBB Gaziantep İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Cengiz Konukoğlu ise konuşmasında İcra Kurulu olarak bugüne kadar yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, Genel Kurul Üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Konukoğlu, “Genel Kurulumuza katılımlarınız, önümüzdeki dönem yürüteceğimiz çalışmalarımız öncesi bizlere hem moral, hem de güç verdi. TOBB Gaziantep İl Genç Girişimciler Kurulu olarak önümüzdeki dönem önemli projelere imza atmayı planlıyoruz. Yürüteceğimiz çalışmalar da sizlerin yanımızda olduğunu bilmek ve desteğinizi hissetmek gerçekten önemli. Hep birlikte, el ele kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz için farklı ve güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından Genel Kurul Üyeleri, önümüzdeki dönem yürütülecek çalışmalarla ilgili görüş ve önerilerini paylaştı. Yaklaşık 2 saat süren genel kurulun ardından üyeler, hatıra fotoğrafı çektirdi.