Manisa Haberleri

KURSİYERLERİN SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

Haber 07.04.2013 12:56 Pazar
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki Ebru Kursu’nun 12 kursiyeri tarafından açılan ‘Ebrunun Solmayan Gülleri’ adlı sergi ilgi topladı.
Ayvalık Belediyesi’ne ait Fuaye Sanat Galerisi’ndeki serginin açılış kokteylinde, açılış kurdelesini İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen kesti. Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcıları Songül İde Yolver, Hüseyin Oktay ve Hilmi Özay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen sergide çok sayıda sanatsever hazır bulundu. Ayvalık HEM bünyesindeki ebru kursunun usta öğreticisi Nihan Demiralay öncülüğünde kurs dönemini başarıyla tamamlayan 12 kursiyerin 3 buçuk ay gibi kısa bir sürede yapmış oldukları152 adet eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergide, muhabirimize özel açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, geleneksel ebru sanatının yeni gelecek nesillere aktarılması gerektiğinin altını çizdi.
Osmanlı’nın en önemli sanatlarından biri olan ebru sanatını önemsediğini vurgulayan Bilen; oldukça başarılı bulduğu AHEM kursiyerlerinin kutlayarak, serginin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.
EBRU SANATI UNUTTURULMAYACAK
Ayvalık’ta 6. kez ebru sergisi açtıklarını vurgulayan AHEM’in usta öğreticisi Nihan Demiralay ise; sergide sanatseverlerin beğenisine sundukları ebru eserlerinin toprak boya, kidde ve toprak gibi malzemeleri çoğunlukla doğadan ve dağlardan kendilerinin topladıklarını belirterek, ebru sanatının tüm aşamalarını kursiyerlere öğrettiklerinin altını çizdi. Kursiyerlerinin son derece başarılı olmasından duyduğu memnuniyeti belirten Demiralay, “Ebrunun bir gelenekseli var. Onu tüm özellikleriyle kavrayan öğrencilerimiz farklı metotlar deneyerek bu sanata kendilerinden de bir şeyler katıyorlar. Bu yüzden de bazen geleneksel ebru sanatının dışına çıkıp, kendilerine ait yeni tarzlarla yepyeni eserleri meydana getirebiliyorlar” diye konuştu.
Tarihte 1552 yılında ilk örneğinin bulunduğu ebru sanatının, günümüzde bütün sanat dallarına karşı ayakta kalabilmek için direndiğini kaydeden Nihan Demiralay, ebru sanatını gelecek nesillere miras olarak bırakmayı hedeflediklerini ve bu kapsamda da ebruyu sevdirebilmek için gösterdikleri çabayı da sürdürmek istediklerini sözlerine ekledi.