Manisa Haberleri

GTSO’DAN, DEMİRYOLU GÜZARGAH TEPKİSİ

Haber 07.04.2013 13:11 Pazar
Giresun Ticaret Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik’i, güzargah çalışmalarında bilimsel değil, mikro milliyetçilik yapmakla eleştirdi.
Giresun Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, demiryolu projesinde güzergahı mikro milliyetçiliğin değil, bilimsel çalışmaların belirlemesi gerektiğini söyledi.
GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu, “Demiryolu güzergah seçiminde duygusal değil bilimsel gerçeklerle hareket edilmesi halinde ülke ve bölge açısından daha faydalı olacaktır. Tren az enerji tüketmesi, güvenilir olması, çevresel zararının az olması sebebiyle büyük avantajlara sahip olduğu bir gerçektir. Bölgenin ekonomik ve sosyal gerilikten kaynaklanan problemlerinin azaltılmasına en çok katkı sağlayacak en önemli proje demiryolu projesidir. Ancak bu projeyi hayata geçirmek için yapılan çalışmalarda bir o kadar bilimsel ve gerçekçi olmalıdır.Bu konuda Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik’in çalışmalarını bilimsel ve gerçekçi bulmuyoruz. Çünkü yaptığı açıklamalarında ve çalışmalarda mikro milliyetçilik ve duygusallık hissi uyandırmaktadır.
Bizler güzargah konusunda Erzincan,Gümüşhane ve Tirebolu bilgisini alırken, bilim adamı Prof. Dr. Fazıl Çelik’in çıkışları ise endişelerinin yüzeye vurduğunun göstergesidir. Bizler yapılan çalışmalarda ülke ve bölge menfaatleri doğrultusunda en doğru güzergahın Güşümşahe -Tirebolu olarak belirleneceğini biliyoruz ve takip ediyoruz.”dedi.