Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

MERSİN’DE DEFİNE ARAYIŞI SÜRÜYOR

Haber 07.04.2013 13:30 Pazar
Mersin'de, Hataylı madenci Hikmet Rençber tarafından define bulma umuduyla başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.
Merkez Toroslar ilçesine bağlı Çavuşlu Mahallesi’nde mart ayı başlarında başlatılan kazı çalışmaları birinci ayını doldururken define bulma umutları sürüyor. İş makinalarıyla sürdürülen kazı çalışmalarında yaklaşık 30 metre derinliğe inilmesine rağmen herhangi bir define emarelerine rastlanmazken, umutların yitirilmediği belirtildi.
Kazı çalışmalarında şu ana kadar 400 bin lira para harcadığını belirten madenci Hikmet Rençber, toprağın altında define olduğu yönündeki inancını ilk günkü gibi koruduğunu söyledi. Sadece hedefte biraz sapma olduğunu dile getiren Rençber, şöyle konuştu: "Çalışmalar sırasında 45 derece açıyla yaklaşık 10 metre kayma yapmışız. Bizi yanıltmışlar ve bu yüzden biraz yana kaymışız. Yani teğet geçmişiz. Ama şimdi yeniden ölçüm yaptık, hedefi belirledik ve çalışmalara devam ediyoruz. Alan daraldığından ve ara ara yağış olduğundan çalışmalar yavaş ilerledi. O yüzden planladığımız sürede bitiremedik. Fakat şu an her şey yolunda ve tüm hızla çalışmalara devam ediyoruz."
Kazı çalışmalarıyla ilgili sürenin sona ermesi nedeniyle izinlerini yedi gün daha uzattıklarını kaydeden Rençber, hedefledikleri hazineyi bir hafta sonra bulmayı amaçladıklarını söyledi. Umudu hiç kaybetmediklerini anlatan Rençber, sözlerini şöyle tamamladı: "hiçbir tavizimiz yok. Allah'ın izniyle çok şey çıkacak buradan. Tarihte görülmemiş bir şey çıkacak. Bu sadece benim değil herkesin başarısı olacak. Gönül birliği ile çalışıyoruz burada. Bu mesele sadece benim meselem değil, tüm insanlara faydası olacak bir mesele. Devletimize katkısı olacağına inanıyorum."