Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

CHP’Lİ GÜNAYDIN, TOKAT’TA

Haber 07.04.2013 13:29 Pazar
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, PKK'nın sınır dışına silahlı mı silahsız mı çıkacağı sorusunun cevabını bilen iki kişi olduğunu ileri sürdü.
Tokat’ta temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan beraberinde CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün ile birlikte parti binasında basın toplantısı düzenledi. CHP İl Başkanı Duran Kum’un açılış konuşmasından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP’li Günaydın, çözüm sürecine değindi. Bu süreç ve İmralı’da yapılan görüşmelerin Türkiye’nin rejimini değiştirmeye yönelik çeşitli müzakerelerin yapıldığı görüşmelere dönüştüğünü ileri süren Günaydın, “Artık İmrali diye tanımlanan Abdullah Öcalan ve MİT diye tanımlanana Recep Tayyip Erdoğan arasındaki müzakereler Türkiye’nin anayasasının hangi maddesinin nasıl olması gerektiğine kadar vardırılmıştır. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Başbakan tarafından görevlendirilen, atanan akil adamlar adeta AKP propagandası yapmak üzere Türkiye’nin 7 bölgesine gönderilmiştir” dedi.
Günaydın, ayrıca TEKEL fabrikaları gibi şeker fabrikalarının da özelleştirildiği takdirde bu fabrikanın kapanması ve işçinin işini kaybetmesi anlamına geleceğini ifade ederek, "Pancar açısından Türkiye’nin en önemli kentlerinden Tokat’ın bu özelliğini de kaybetmesine neden olacaktır” diye konuştu.
Bir gazetecinin PKK’nın sınır dışına silahlı mı silahsız mı çıkacağı yönündeki tartışmalarla ilgili sorusuna Gökhan Günaydın, “Türkiye’de faaliyet gösteren insanların ölümüne yaralanmasına neden olan silahlı güçlerin, teröristlerin ülkeyi terk etmelerini hep beraber arzu ederiz. Ancak burada akla uygun çözüm yaratılması lazım. Bunlar silahsız terk edeceklerse o silahlar ne olacak. Buna birinin cevap vermesi lazım. Gömecekler mi, başka bir yere mi götürecekler. Silahla beraber çıkacaklarsa, o silahlar bir sürü insanın ölümüne neden olmuş cinayete karışmış silahlarsa, o silah ve o silahları kullananları herhangi bir yaptırıma tutmadan hukuk devleti içerisinde serbest bırakmanın yasalarla açıklanabilir bir yanı var mıdır? Biz sadece bir akıl yürütmeden burada bahsedebiliyoruz. Aslında bu sorunun cevabını bilen iki kişi var. Bunlardan birisi Abdullah Öcalan, birisi Recep Tayyip Erdoğan, çıkıp onların bu konuda bir açıklama yapmaları herhalde en doğrusu olacaktır” diye cevap verdi.
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise konuşmasında Türkiye’de ulusal bütünlüğe dayalı üniter devlet modeli yerine çok uluslu ve etnik mezhepsel ayrışmalara dayalı bir federatif yapı kurulmaya çalışıldığını ileri sürdü. Tezcan, “Abdullah Öcalan ile Recep Tayyip Erdoğan’ın gizli mutabakatları budur. Bu gizli mutabakat Türkiye’de üniter, ulusal bütünlüğe dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin yerine federatif çok uluslu etnik mezhepsel ayrışmalara dayalı, çok uluslu federatif yapı kurmaktır. Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasadan beklentisi budur. Böyle bir süreçten barışın çıkması mümkün değildir” dedi.