Manisa Haberleri

KADINLAR MİKRO KREDİYLE İŞİNİ KURUYOR

Haber 07.04.2013 13:41 Pazar
Adıyaman’da mikro krediyle kendi işini kuran 550 kadın için bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Mikro kredi alan kadın sayısının ilk etapta bine çıkarılacağı ve ilçelere de yaygınlaştırılacağı müjdesi verilirken, kadınlar kent merkezinde mikro krediyle yaptıkları ürünleri sergileyecekleri bir merkeze kavuşma hayali kuruyor. Esnaf kefalet ve Kredi Kooperatifi Konferans Salonunda yapılan ve Adıyaman mikro Kredi Şubesi’nce düzenlenen bilgilendirme toplantısına AK Parti 22. Dönem Diyarbakır Milletvekili, Mikro Kredi Mütevelli Heyeti Başkanı ve aynı zamanda İsrafı Önleme Vakfı Başkanı da olan Prof. Dr. Aziz Akgül ile AK Parti Adıyaman Kadın Kolları İl Başkanı Ayla Pektaş katıldı.
Bilgilendirme toplantısında sonra, katılımcılar Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ı ziyaret etti. Mikro Kredi kullanan kadınlar, ürettikleri ürünlere Pazar bulabilmek için kent merkezinde Mikro Kredi Merkezi kurulmasını istediler.
Konuya ilişkin konuşma yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “Adıyaman’da kadınlarımız mikro krediyle iş kuruyor, işlerini geliştirebiliyorlar. Şu an 550 kadınımız bu krediden faydalanıyor. Yakın zamanda bu sayıyı bine çıkaracağız. Daha sonra da bu kredi ilçelerimize yaygınlaştırılacak” dedi.
Vali Demirtaş, kadınların kendi işini kurması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini söyledi.
AK Parti Adıyaman Kadın Kolları İl Başkanı Ayla Pektaş ise, “Kadınlarımız kendi emekleriyle, çabalarıyla çok güzel işler yapıyor. Emeğinin karşılığını alabiliyor. Böylece bir güven kazandıklarını görüyorum. Birçok kadın arkadaşım siyasete girmek istediğini söyledi. Mikro kredinin en önemli özelliğinin de kendine güven kazandırmak olduğunu böylece daha iyi anlamış olduk. İnşallah mikro kredi alan kadın sayısında önemli artış olacak, bu ilçelere de yaygınlaştığında, kendi işini kuran kadın sayımız artacağı gibi, yeni istihdam alanları yaratılmış olacak ve insanlar yoksulluğu kırarak yarınlara güvenle bakacaklar” dedi.