Manisa Haberleri

ABANA BİRLEŞMEYE ’HAYIR’ DEDİ

Haber 07.04.2013 13:50 Pazar
Kastamonu’ya bağlı Abana, Bozkurt ilçelerinin birleşerek tek ilçe olma projesine Abana “Hayır” dedi.
Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar birleşme konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla 06.04.2013 günü saat 14.00’te spor salonunda toplantı yaptı. Abanalı bayanların ilgi gösterdiği toplantıya Abana dışından gurbetçiler ve dernek başkanları katıldı. Spor salonu tamamen doldu.
İl Genel Meclisi Üyeleri Hasan Özlü, Ahmet Acar ve siyasi parti ilçe başkanları toplantıda hazır bulundu. Daha önce Abana Bozkurt birleşmesiyle ilgili Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Abana ve Bozkurt İl Genel Meclisi üyeleriyle toplantı yaparak hazırlanan protokolü imzaya açmıştı. Hazırlanan protokolü Bozkurt İl Genel Meclisi üyeleri imzalamış, Abana İl Genel Meclisi üyeleri görüşmelerden sonra karar vereceklerini açıklamışlardı. Abana spor salonundaki toplantı, Taner Acar’ın sunumuyla başladı. Acar ilk sözü Belediye Başkanı Rıdvan Oyar’a verdi.
Abana-Bozkurt birleşmesi ile ilgili konuyu tartışmak üzere toplanmış bulunduklarını anlatan Oyar, Vali Bektaş’ın hazırlattığı 11 maddelik birleşme protokolünü okudu. Protokolde iki ilçenin ortak adının Abana Bozkurt olacağını, ortaya noktaya tam teşekküllü hastane yapılacağını, 3 lise açılacağını, Çatalzeytin ilçesinin de dahil edileceği adliye açılacağını, İlişi köyünün de yeni belediyeye katılacağını içeren metni okudu.
Oyar, projenin özünün, insanları birleştirme ve hizmet getirmeye dayalı olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Hizmet getirmede nüfus çok önemli rol oynuyor. Nüfusumuz 10 binin altında olduğu için bize doğalgaz verilmiyor. Daha fazla ve büyük hizmetler almak için birleşmeliyiz. Küçülmek, dağılmak akıl ve mantıkla bağdaşmaz. Birleşmede dayatma yoktur. Bu süreçte iki ilçede daha önceden yaşanmış olayları ileri sürerek düşmanlık oluşturmak yanlıştır. İki tarafa da birlik kardeşlik mesajları verelim. Toplum adına, toplumun menfaatleri adına Belediye Başkanı olarak benim karar vermem gerekiyor. Bu birleşme ile ilgili olumlu ve olumsuz yanları anlatıyorum. Anlatmazsam vebal altında kalırım. Çatalzeytin, Türkeli ilçeleri de birleşme konusunda görüşmeler yapıyor. Herkesin siyasi tercihleri farklı olabilir, saygı ile karşılıyorum. Bu konuda keşke referandum yapılabilseydi. Böyle bir şansımız yok. Belediye Başkanı olarak birleşmeye hayır diyorum.“
Belediye Başkanı Oyar’ın konuşması alkış aldı. Oyar’dan sonra Abana CHP ilçe başkanı Feridun Üdgen, bir konuşma yaparak “Bu birleşme Abana’ya bir fayda sağlamayacağı gibi zarar verecektir. Abana’nın Bozkurt ilçesi ile birleşmesine hayır diyoruz.” dedi.
Toplantı yapılan iki konuşmadan sonra sona erdi. Toplantı çıkışında Belediye Başkanı Oyar, İHA muhabirinin “Yaptığınız konuşmadan evet kararı bekleniyordu, niçin hayır dediniz" sorusuna, "Ben vatandaşlarımla teker teker görüştüm, sivil toplum örgütleriyle temaslar kurdum. Çoğunluğun kararı buydu. Görevimi yaptım” diye karşılık verdi.