Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BAŞKAN ÜRGÜP, YENİMAHALLE’DE YENİ SİVAS’I ANLATTI

Haber 07.04.2013 13:59 Pazar
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Büyük Birlik Partisi Merkez İlçe Başkanlığı tarafından mahalle teşkilatlarıyla bölgesel istişareler yapmak üzere dokuzuncusu düzenlenen Yenimahalle Mahallesi Bölge İstişare Toplantıs’ına katıldı.
Düzenlenen toplantıya Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Belediye Başkan Yardımcıları, Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Aytekin Kulmaç, Büyük Birlik Partisi Merkez İlçe Başkanı Ömer Ağdoğan, Büyük Birlik Partisi İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Yenimahalle Mahallesi Muhtarı Halis Güneş ile çok sayıda mahalle sakini katıldı.
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp toplantıda yaptığı açıklamada, "Bir şehirde yapılması gereken en önemli çalışma imar planıdır. Plan olmazsa hiçbir şey olmaz. 2005 yılında yenilenmesi gereken planlar 2013 yılına geldik ancak yenileniyor. Bu Sivas için önemli bir zarurettir. İmar planı bizim belediyemizin en büyük projesidir. Bundan daha önemli proje yok fakat görselde bu bir mana ifade etmiyor. Planınız olmazsa, yollarınız, adalarınız, parselleriniz, yeşiliniz belli olmazsa; okul alanları, sosyal hizmet alanı ortaya çıkmazsa, yeni imar planları oluşturulamazsa, Kızılırmak’ın etrafı düzenlenemezse, çevre yolu çizilemezse o şehirde hiçbir şey yapılması mümkün değil. İmar kargaşasına köklü çözüm getirmek gerekiyor. Şehirde bulunan Kültür alanlarının tamamı ortaya çıkarılacak. Tekel binasıyla birlikte arkadaki okulun kaldırılıp kale koridorunun açılması akabinde yine hastane alanın açılıp şehir imar planının yapılması gerekiyor. 3-4 ay içerisinde tamamı meclisten geçirilerek mahallelerin imara açıldığı şehrin önünün serbest hale geleceği bir yapı oluşacak” dedi.
Turkuaz Projesi hakkında da bilgiler veren Başkan Ürgüp, "En prestijli projemiz eski sanayi kentsel dönüşüm projesi Turkuaz. Bu alanın kalkmasına sözde kimse karşı değil. Bir kısım azınlık diyelim bir kısım siyasi düşünen insanlar aman bu faaliyeti bu belediye yapmasın diye düşünen insanlar bir taraftan alttaki az sayıda mal sahibi insanlar, bir kısımda kiracılar ki çoğuna yerde yaptık, tahrik ederek bir direnç noktası oluşturmaya çalışıyorlar. Memlekete yapılan hizmetin kötüsü olmaz; hizmeti kim yaparsa yapsın hizmet konusunda yapanın önünü açmak lazım, desteklemek lazım. Bir alışveriş merkezi, bir tane 5 yıldızlı otel, 3 tane rezidans kule, 2 tane 18 katlı ikiz kuleler, 3 apartman katıyla birlikte bir cami bulanacak. Yıkımları görüyorsunuz mahkeme kararı çıktı diyorlar. Mahkemenin aldığı karar kamulaştırmayla ilgili bir yürütmeyi durdurma kararıdır. Yıkımları engellemez. Dün dahi 7 tane dükkânı yıktık” ifadelerini kullandı.
Göreve gelmesiyle birlikte birçok proje başlattığını belirten Başkan Ürgüp, “Muhsin Yazıcıoğlu Spor Tesisleri adını verdiğimiz Paşa Çayırı spor tesislerimizin geçen yıl açılışını yaparak kullanmaya başladık.2400 kişilik kapalı tribün, 1200 kişilik açık tribün, sporcuların kalacağı kondisyon merkezi, yemekhanesinin, idari binasının olduğu tesis, koşu ve yürüyüş parkurlarının olduğu otoparklı bir tesis yaklaşık 10 trilyon liraya Sivaslıların hizmetinize açılmıştır. Spor tesisleri deyip geçmeyin 10 ayrı futbol takımı içerisinde Zaraspor, İl Özel İdare Spor gibi belediye dışındaki takımlar da var. Biz Sivas’ın gelişimi için ayrım gözetmeden herkese hizmet ediyoruz” dedi.