Manisa Haberleri

ŞENATEŞ: ’BARIŞ İÇİN GÖREVE HAZIRIZ’

Haber 07.04.2013 14:19 Pazar
Adana Şanlıurfalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Müslüm Şenateş, barış için çözüm ve diyalog sürecinde üzerlerine düşen görev varsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Şenteş, son dönemde kamuoyu gündemine oturan çözüm ve diyalog sürecinin çok önemli bir gelişme olduğunu ve bu süreç içerisinde Şanlıurfalılar Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği olarak üstlerine düşen görev varsa yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Şenateş, “Terördeki çözüm sürecine baktığımız zaman yıllardır ülkemiz silahla mücadele ediyor. 1984’den bu yana 30 binin üzerinde şehit verdik. Bazı rakamlar 100 milyar dolar, bazı rakamlar 100 milyar doların üzerinde ülke kaynaklarının bu konuda harcandığı söyleniyor. Ama çözüm var mı? Şuana kadar çözüm yok! Sönen ocaklar var ve şehitlerimizi toprağa verdik. Onlar vatanımız için şehit oldular” dedi.
Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan sorununun çözümü konusunda, hükümetin cesur tavrını, Akil İnsanların katkılarını ve görüşlerini, Adana’da yaşayan 200 binin üzerinde Şanlıurfalılar ve Adana Şanlıurfalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak desteklediklerini söylen Müslüm Şenateş, bu sürece Türkiye’nin geleceğini yeniden inşa etme süreci olarak baktıklarını ifade etti. Şenateş, “Barış sürecinde eğer halkımızın da tam desteği sağlanırsa ki şu anda bu yönde halkımız son derece sağduyulu ve olgun bir tavır takındı. Bizlerde birer Güneydoğulu olarak bu olayları, bu sıkıntıları birebir yaşayan inlarız. Barışı herkesten çok bizler istiyoruz. Beklentilere göre ve açıklamalar gerçekleşirse, sıcak olaylar ve terör bölgesinde hemen 50 bin işsize iş temin edilebilecektir. Amaç terörle mücadelede özellikle işsizlerin dağa çıkmasını engellemek olmalıdır. Tahminler ve çalışmalar doğru ise son araştırmalara göre teröre destek ve dağa en çok büyük şehirlerden çıkılıyor. Eğer hedef kitle Güneydoğu ve Doğu ise örneğin, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’de ki terör de işsizlik açısından etken değil mi? Terörle mücadele de sadece askeri çözümlerin netice vermeyeceği 30 yıldır yaşanmış olmakla birlikte, hemen hemen geçmiş iktidarlar döneminde terör bölgesine dağıtılan ulufelerin de etkili olmadığı ortadadır. Bu bölgenin gençlerinin terör nedeniyle göçten mağdur olduğu gibi tüm ülke insanları da evlatlarını şehit veriyor. Adana Şanlıurfalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak barış sürecinde üstümüze düşen görev neyse yapmaya hazırız, yeter ki artık kan akmasın, analar ağlamasın, ocaklar sönmesin” dedi.