Manisa Haberleri

DAVUTOĞLU - KERRY GÖRÜŞMESİ

Haber 07.04.2013 14:30 Pazar
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’deki çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, “PKK’nın silah bırakma tavrını destekle karşılıyoruz. Son barış süreci Türk halkının hayatını değiştirebilir” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ikili görüşmeleri sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İstanbul gibi tahiri ve güzel bir kentte bulunmanın büyük ayrıcalık olduğunu söyledi.
Türkiye’nin kısa zamanda büyük işler başardığını söyleyen Kerry, “Gerçekte de yeni dünyayı tanımlayan bir ülke” ifadesini kullandı.
Konuşmasının başında Afganistan’da öldürülen ABD’li kadın diplomatı anan Kerry, “Çok zor bir 24 saat geçirdik. Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan çok cesur bir genç kadın diplomatı kaybettik. Kendisi 25 yaşındaydı. Bir yanda idealist genç bir kadın sabahleyin uyanıyor ve çocuklara ders kitapları getiriyor. Daha önce hayatında hiç görmediği çocuklara yarıma çalışıyor. Ancak Taliban teröristleri eğitim ya da sağlık ya da destek için değil yok etmek misyonu ile o gün uyanıyorlar. Ancak o daha önce tanışmadığı çocukların ana dilinde yazılmış kitapları o çocuklara ulaştıramk için uğraşıyor ama korkak teröristler onu ölüme götürüyorlar İşte karşımızdaki zorluklardan yalnızca biri. Hayat vermek yerine hayat almak çok boş bir yaklaşım. ABD Terörizm konusunda korkak kalmayacak. Adım atacağız, harekete geçeceğiz, yapmamız gerekenleri yapacağız. Biz bu işe koyuluyoruz çünkü bütün dünyadaki kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şimdi bu trajedinin mirasının ne olacağı bize kalmış. Ortak bir gelecek oluşturmaya çalışacağız. Dün bu diplomatımız hayatın kaybetti ama du sabahtan itibaren bunun için çalışacağız” dedi.
Ortadoğu barış sürecinde Türkiye ile ABD’nin çok zor konuları ele aldığının altını çizen Kerry, “Bu yüzden Türkiye’ye döndüm. Bazıları çok erken olduğunu söyledi ancak erken değil. Barış için hiçbir şey yeteri kadar hızlı değil. Çok fazla vakit kaybettik. Önümüzde büyük zorluklar var. Uluslarımız kendine özgü şekilde işbirliği yapıyor. Amerikan halkı adına Türkiye’ye teşekküre etmek istiyorum. Dışişleri bakanı Davutoğlu ile ben terör ile mücadele için yapılabilecekleri konuşuyoruz. Türkiye’de de şiddet on yıllardır devam ediyordu.
Türk hükümetin çabasın hayranız Onları vuran terörle baş etmeye çalıştılar. PKK’nın silahları bırakma tavrını destekle karşılıyoruz. Her zaman cesaret ve kararlılık istiyor çünkü yıllar boyu süren güvensizlik ve kan gölü bu alanda bitebilir. Son barış süreci Türk halkının hayatını değiştirebilir. Türkiye’nin anayasasısın yeniden yapma görevi aslında bu ortak görevin bir parçası olacak. Evrensel hakları, temel özgürlükleri baz alacaklarından emin olduğum için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Davutoğlu ile görüşmelerinde Suriye konusunun ele alındığını ifade eden Kerry, “Türk hükümeti Esad rejimine karşı tutumunu sürdürdü ve tekrar tekrar ona gitmesi gerektiğin söyledi. İnanılmaz cömert davrandı mültecilere. Binlerce kişiye sınırlarını aştı. Gittikçe kötüleşen insani krizle baş etmeye çalıştı. Ortak amaçlar çerçevesinde Suriye’de barışçıl bir geçiş dönemi umuyoruz. Suriye dostları çekirdek grup toplantısın planlıyoruz. Başbakan Obama ve ben Türkiye’nin liderliğine hayranız. Sayın Obama, Başbakan Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki telefon görüşmesi bunun için gerçekletirdi. Bu iki ülke bölgedeki en önemli ülkeler. Bu iki ülke arasında uzlaşma bölgede daha büyük işbirliği sağlayacaktır. Hepimiz barışı sürdürmek için çabalayacağız” şeklinde konuştu.