Manisa Haberleri

’SORUMLULUK BİZDE PLATFORMU’ BİN FİDAN DİKTİ

Haber 07.04.2013 15:11 Pazar
CHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Hülya Güven, Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekler Federasyonu (EGE KARSDER) Sorumluluk Bizde Platformu'nun organize ettiği fidan dikme töreni ve pikniğine katıldı. Doğal hayatın hükümet eliyle yok edildiğine değinen Güven, bölgenin değişik yerlerinde karşılaştığı ekolojik hayatı yok eden sorunları paylaştı. Seferihisar Ürkmez’de 1000 fidanın dikim törenine Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, CHP Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz, EGE KARSDER Başkanı Murtaza Çiçek, İl Genel Meclisi Üyesi Metin Tunus da katıldı. Yaptığı konuşmada fidan dikmenin önemine değinen Prof.Dr. Hülya Güven, “Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Artık büyükşehirlerde nefes alacak bir alan bulamıyoruz. Var olan açık alanların ranta dönüştüğünü görüyoruz. Buna artık dur demeliyiz. Bu sorumluluk yalnızca 'Sorumluluk bizde platformu'nun değil hepimizin. Sizin başlattığınız bu sorumluluğu devam ettireceğiz. Ülkemizi de yaşanabilir bir hale getireceğiz” dedi.
DÜZENİ BOZANLARIN FARKINDAYIZ
Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkenin ekolojik yapısını bozanların farkında olduklarını belirten Güven, şöyle konuştu: “Mesela 2B arazileri satışları yüzünden Antalyalı köylüleri Meclis’te ağırladık. Karaburun’da köylülerin ecrimisil sorunu nedeniyle tarlalarını işleyemediklerine şahit olduk. Bursa köylerini ziyaretimizde taş ocaklarının yemyeşil dağları yok ettiğine, bir köyün can suyu olan, hayvanını, tarlasını suladığı derenin suyunun satıldığını öğrendik. Tüm bu sorunlar yanlış politikaların sonucu. Biz parti olarak tüm bunların önüne geçeceğiz. Biz, köylünün ne suyuna ne de toprağına göz dikmeyiz.”
KENDİ ELLERİMİZLE YEŞİLDEN UZAKLAŞTIK
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Anadolu’nun her yerinde doğayla iç içe yaşayan insanlar olarak şehirleşme yüzünden yeşile hasret kaldıklarını ancak bu gibi etkinliklerle ümitlerinin yeşerdiğini söyledi. Hemşehri dayanışmasına vurgu yapan Çalkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentleri kendi ellerimizle yeşilden uzaklaştırdık. Tıkandık kaldık. Ama bu ortamda bile bir ağaç dikebiliyorsanız geleceğe miras bırakırsınız. Çünkü 30 yıl önceşehirleşmeye özendik ama 30 yıl sonra gördük ki çocuklarımız yeşile hasret. Hemşehri dernekleri güç oluşturmaları önemli. Hepimiz bir ağaç gibi tek ve hür olalım ama bir orman gibi de hep birlikte yaşayalım.”
EGE KARSDER Başkanı Murtaza Çiçek, “Bir ağaç bir orman" felsefesiyle yaşam alanları sağlıyoruz. Doğaya can verdiğimiz ve doğayla iç içe olan bu organizasyonu düzenlediğimiz için çok mutuyum” diye konuştu.