Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

KAMYONCU VE TIR ESNAFINDAN BİR GARİP EYLEM

Haber 07.04.2013 15:33 Pazar
Karabük’te, faaliyet gösteren kamyon ve TIR esnafı, kamyoncular garajında eylem yaparak yıllardır yüksek tonajlı yük taşımaktan bıktıklarını söyledi.
Kamyon ve TIR şoförleri, KARDEMİR girişinde bulunan kamyoncular garajında bir araya gelerek ‘Trafik canavarı olmak istemiyoruz’, ‘Duyun sesimizi sayın valimiz', ‘Yasalar uygulansın', 'Kantar 24 saat açık kalsın', ‘Fazla tonajlı yük istemiyoruz’, ‘Kamyoncu ve TIR’cı esnaf hamal değildir" diyerek tepkilerini ortaya koydu.
Karabük Şoförler ve Otomobilciler Odası Denetim Kurulu Başkanı ve TIR'cı esnafı Mahir Er, gazetecilere yaptığı açıklamada, kamyon ve TIR sahipleri olarak Karabük’te uzun yıllardır yüksek tonajlı yük taşımaktan bıktıklarını ve yasalara göre TIR’ların en fazla 27 ton yükle karayollarına çıkması gerekirken, Karabük’te bazı çevrelerin nakliyeci esnafın içinde bulunduğu durumlardan yararlanmaları sonucu 50-60 ve hatta 70 ton yük almak zorunda kaldıklarını söyledi.
Yüksek tonajlı yük almazsa iş alamaz ve tekeri döndüremez hale geldiklerini anlatan Er, şöyle konuştu: “Yüksek tonajlı yük almaya mecbur bırakılıyoruz. Biz, artık bu gidişata ve bu yasa tanımazlığa dur demek istiyoruz. Biz şoför esnafı olarak araçlarımızda yasaların ön gördüğü ton da yük taşımak istiyoruz. Kullandığımız kamyon ve TIR’lar her ne kadar bizlerin olsa da, birer milli servettir. Aşırı ağır tonajlı yüklerden araçlarımız mahvoluyor. Her şeyden önemlisi devletimizin bizlerin vergisi ile yaptığı karayollarını ağır tonajlı yüklü arabalarımızla mahvediyoruz. Karayollarında 1 metrekare asfaltın 15 bin TL’nin üzerinde mal olurken, bizler yüksek tonajlı yük almak zorunda bırakılarak, milyarlarca liraya mal olan bu yolların bozulmasına neden oluyor ve vicdanen rahatsızlık duyuyoruz. Ağır tonajlı yük taşımaya karşı Türkiye’deki kontrolleri görüyor en serbest ve kontrolsüz yer olarak Karabük var diyoruz."
Karabük’ün çıkışındaki Kemal Oyman mevkiinde karayollarına ait kantarın 24 saat açık olmasını istediklerini ifade eden Mahir Er, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ağır tonajlı araçların, Karabük emniyetine ve jandarmasına bağlı trafik ekiplerinin sıkı denetimleri ile kontrol altına alınmasını istiyoruz. Sayın Başbakanımız 2013 yılını Trafik Yılı ilan ederken ve Trafikte Af Yok derken, biz şoför esnafı olarak sayın valimizi, vali yardımcılarımızı ve sayın emniyet müdürümüzü ziyaret ederek tüm bu sorunlarımızı anlattık, kantarın 24 saat açık olmasını istedik. Ağır tonajlı araçların sıkı trafik kontrolleri yapılmasını istedik. Tüm bu taleplerimiz askıda kaldı ve hiçbir şey yapılmadı. Sayın Milletvekilimiz ve sayın büyüğümüz Mehmet Ali Şahin Bey’e de bu konuları aktardık."
Er, sonuç olarak; kamyoncu ve TIR esnafı olarak, Türkiye’nin her tarafında bir ton fazla yük alayım diyen meslektaşlarının tam tersine, yasaların belirttiği tonun üzerinde yük taşımak istemediklerini belirtti.
Kamyoncu ve TIR esnafı alkışlarla protestolarını sona erdirerek olaysız dağıldı.