Manisa Haberleri

SONSUZ ŞÜKRAN KÖYÜ’NE TASARIM MERKEZİ

Haber 07.04.2013 15:56 Pazar
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde yer alan “Sonsuz Şükran Köyü”nde eski köy odaları geleneğinin yeniden yaşatılıp canlandırılması kapsamında, yöreye bir tasarım merkezi kurulması için de çalışmaların başlatıldığı bildirildi.
Sanatçıların köyünün mimarı ve kurucusu Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, yerleşimde iki önemli proje üzerinde çalışma yürüttüklerini belirtti. Yürütülen çalışmalardan birinin eskiden var olan köy odalarını Şükran Köyü’nde yeniden canlandırma fikri olduğunu ifade eden Taşdiken, yapmak istedikleri ikinci çalışmanın ise tasarım merkezi kurmak olduğunu kaydetti.
Projelerini çok amaçlı planladıklarını aktaran Taşdiken, “Bunlardan birincisini geçen yıl 5 defa yaptık. Üstün zekalı çocuklar için atölye çalışması yaptık. Selçuk Üniversitesi ile beraber bir belgesel çalışması yaptık. Çok ciddi çalışmalar oldu bunlar. Bu çalışmaların bir mekanı olarak köy odaları fonksiyonunda bunu biz biraz da köy ölçeği içerisinde, bir han himayesi olarak düşünüyoruz. Bunun içerisinde aynı zamanda müze fonksiyonu görecek, içerisinde etnografik objeler olacak, onları yerleştireceğiz. Dışarıdan insan gelmesi, bu etkinliklere katılım açısından bir insan trafiği sağlayacak ve tabi bunlardan en önemlisi de bu bir köyde olması gereken tarihi bir kurumsal yapıyı ihya etmiş olacağız” dedi.
SONSUZ ŞÜKRAN KÖYÜ’NE TASARIM MERKEZ
İkinci yapmak istediklerinin yörede bir tasarım merkezinin kurulması olduğunu kaydeden Taşdiken, “Bölgede daha önceden kurulmuş bir tuğla fabrikası olduğunu, burayı ciddi bir restorasyondan geçirdikten sonra bir tasarım merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz. Bu tasarım merkezi, köyümüzün ve köyümüzde kurulmuş olan derneğin organizasyonunda hem yurtiçinden hem yurtdışında ilgili tasarım objeleri ile bunu aynı zamanda mağazalarda ve değişik yerlerde satma imkanı bulunan, mesela Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dönemli bir kuruluşlarıyla yurtdışında buna benzer hem kamu hem de özel sektör kuruluşları ile işbirliği yaparak onlara tasarım ürünleri teklif edip sipariş alıp onların üretimlerini yapacağız burada. Buraya kısmi olarak çok net olmamakla beraber bir ticari fonksiyon kazandıracak, bununla birlikte asıl amacı ve işlevi bütün yöredeki kadın, erkek meraklı olan genç ya da yaşlı, yaş ayrımı koymadan insanların eğitimlerini isteyenlerin arzu edenlerin eğitimini yapacağız. Bu kademeli bir şekilde uzun yıllar içerisinde hem Türkiye’de önemli bir işleve ulaşacak bir tasarım merkezi olacak. Çok ciddi ve özgün tasarım ürünleri üreten bir atölye olacak hem de bütün bölgeye, bölge insanlarına ekonomik ve mesleki anlamda, meslek kazandırma anlamında çok ciddi bir işlev olacak, bunu da önemsiyoruz. Bu böylelikle sadece Sonsuz Şükran Köyü’nün bir eksiğini tamamlamayacak. Türkiye’de işlevsel olarak bir sivil toplum kuruluşu formatı içerisinde ciddi bir işletme, ciddi bir müessese kazandırmış olacağız bu yöremize. Bunu da çok önemsiyoruz. Bu aynı zamanda tabi Sonsuz Şükran Köyü’nün bizatihi kendisi olduğu gibi bu proje de bir yörenin projesi olarak yöreye maddi ve manevi katkıları olacak bir proje. Bunlar üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.
Bu çalışmaları geçen yıl projelendirdiklerini de anlatan Taşdiken, bu yıl itibariyle kamu desteği anlamında ciddi beklentiler içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.